Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Chłoniak żołądka (łac. lymphoma ventriculi) jest rzadkim rodzajem choroby nowotworowej. Wywodzi się on z układu chłonnego.

Ladit 280x336

Ich głównym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony.

Chłoniak żołądka występuje głównie u starszych osób. Jego rozwój jest związany z przewlekłym zapaleniem żołądka spowodowanym przez bakterię Helicobacter pylori.

Chłoniak żołądka może być poprzedzony długotrwałą chorobą zapalną o podłożu autoimmunologicznym.

W przebiegu choroby nowotworowe komórki naciekają strefę brzeżną grudek chłonnych.

Charakteryzują się one zmienną morfologią od komórek przypominających małe limfocyty, monocyty lub immunoblasty.

Diagnostyka chłoniaka żołądka

Diagnoza polega na wykonaniu badania immunofenotypowego i cytogenetycznego.

Wyniki badania immunofenotypowego wskazują na ekspresję pan-B oraz brak takich markerów, jak CD23, CD10 i CD5. Chłoniaki żołądka są guzami o różnym stopniu złośliwości, w zależności od odmiany. Chłoniak MALT żołądka charakteryzuje się małym stopniem złośliwości.

Pacjent może przeżyć od kilku do kilkunastu lat bez leczenia.

Ladit 160x600

Może on ulec transformacji w chłoniaka o dużym stopniu złośliwości wymagającego bardzo agresywnego leczenia.
Żołądek jest narządem będącym elementem przewodu pokarmowego. Jego podstawową rolą jest trawienie białek zawartych trawienie. Żołądek wydziela sok żołądkowy, który zawiera dwa enzymy trawienne zwane podpuszczką i pepsynogenem.

Podpuszczka ścina białko w mleku i jest obecna wyłącznie u niemowląt. Z kolei pepsynogen w obecności HCL zostaje przekształcony do pepsyny odpowiadającej za trawienie białek. Zadaniem żołądka jest też wydzielanie kwasu solnego uaktywniającego enzymy trawienne i zabijającego drobnoustroje.

Chłoniak żołądka może pojawić się dzięki jednej bakterii?

Do głównych czynników ryzyka chłoniaka żołądka należy zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori jest gram-ujemną bakterią wyposażoną w kilka witek i zaliczaną do pałeczek. Zasiedla ona powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka.

Według szacunkowych danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia około 70% ludzi w krajach rozwijających się i około 30% populacji krajów rozwiniętych jest obecnie zainfekowanych Helicobacter pylori.

Zwiększa ona ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka typu B, które może prowadzić do powstania nowotworu. Bakteria odpowiada także z a większość przypadków choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.