Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie chondromalacji rzepki jest rozpoznawane podczas badania artroskopowego. Polega ono na tym, że do wnętrza stawu zostaje wprowadzona specjalna rura metalowa z optycznym układem.

Ladit 280x336

Urządzenie nosi nazwę artroskopu i umożliwia bezpośrednie oglądanie wewnątrz stawowych struktur.

W pierwotnym stadium schodzenia można stosować leczenie zachowawcze. Zachowawcze leczenie chondromalacji rzepki polega na stosowaniu ćwiczeń mięśnia czworogłowego i fizykoterapii cieplnej.

Ma ono na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśnia.

Leczenie chondromalacji rzepki może mieć także charakter farmakologiczny.

W przypadku, gdy występuje chondromalacja rzepki leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomagają one złagodzić objawy bólowe. W 85% przypadków wystarczy samo leczenie zachowawcze.

W pozostałych przypadkach dolegliwości bólowe pozostają niezmienne lub ulegają nasileniu. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie operacji. W przypadku choroby jaką jest chondromalacja rzepki leczenie operacyjne polega na wykonaniu otwartego nacięcia chirurgicznego lub wykorzystaniu artroskopii.

W trakcie zabiegu chirurg usuwa część rzepki, która została uszkodzona. Nie zawsze, gdy wystąpi chondromalacja rzepki leczenie operacyjne jest możliwe.

Ladit 160x600

Chondromalacja rzepki jest chorobą polegającą na degeneracji chrzęstnej powierzchni stawowej rzepki. Na powierzchni rzepki występują zwłóknienia, szczeliny i ubytki chrząstki. Dochodzi do odsłonięcia warstwy podchrzęstnej. W efekcie występuje tzw. bolesne kolano.

Chondromalacja rzepki jest spowodowana zapaleniem powierzchni stawowej, albo nieprawidłowym ułożeniem rzepki. Rzepka jest kością znajdującą się w ścięgnie mięśnia czworogłowego uda. Wchodzi ona w skład stawu kolanowego. Jest ona położona nieco poniżej dalszej nasady kości udowej.

Chondromalacja rzepki jest chorobą, która występuje głównie u osób w wieku 40 lat i starszych. Gdy chrząstka stawowa zostaje uszkodzona przez ścieranie i rozrywanie dochodzi do degeneracyjnych zmian. Schorzenie częściej występuje u kobiet.

Może być ono spowodowane nieprawidłowym położeniem rzepki, wystąpieniem napięcia lub osłabieniem mięśni z przodu i z tyłu oraz zbyt dużą aktywnością kości udowej.

Płaskostopie może przyczynić się do chondromalacji rzepki.

U osób starszych schorzenie jest najczęściej spowodowane przebytym zwichnięciem lub złamaniem, albo innym uszkodzeniem rzepki. Zdolności do regeneracji chrząstki u osób w starszym wieku są osłabione, co sprzyja degeneracji chrzęstnej powierzchni stawowej rzepki.

W niektórych przypadkach dolegliwości bólowe są tak silne, że przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego jest konieczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.