Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy chondromalacji rzepki są związane z okresowymi bólami w obrębie przedniej części kolana. Chondromalacja rzepki objawy ma związane z odczuwaniem nieznacznej sztywności.

Ladit 280x336

W przebiegu choroby staw kolanowy jest lekko obrzęknięty. Objawy chondromalacji rzepki są związane nie tylko z lekką opuchlizną.

Dodatkowo podczas ruchów zginania i prostowania kolana może dojść do wystąpienia charakterystycznego, trzeszczącego dźwięku.

Objawy chondromalacji rzepki wynikają z tarcia nierównej powierzchni stawowej rzepki.

Chondromalacja rzepki objawy ma związane najczęściej z silnym bólem odczuwalnym podczas chodzenia po schodach.

Chondromalacja rzepki objawy może mieć związane z oddziaływaniem różnych czynników. Etiologia omawianej choroby jest bardzo złożona. Mechanizm rozwoju choroby jest związany z rozmiękaniem chrząstki stawowej rzepki.

Chondromalacja prowadzi do jej rozmiękczenia, popękania i powstania ubytków.

Chrząstka przestaje być sprężysta i twarda. Nie chroni ona należycie warstw, które leżą głęboko, w tym tkanki podchrzęstnej i kostnej.

Choroba może być następstwem płaskostopia, koślawości kolan oraz położenia rzepki w nieprawidłowym miejscu. Jedną z przyczyn chondromalacji rzepki jest występowanie napięcia mięśni lub ich osłabienia w obrębie kolana.

Ladit 160x600

Do rozwoju schorzenia przyczynia się także zbyt duża aktywność kości udowej. Nakłada ona dodatkowy nacisk na rzepkę w trakcie uprawiania sportu. Należy zwracać uwagę na wszystkie dolegliwości bólowe, które mają związek z kolanem.

W razie ich wystąpienia chory powinien skonsultować się z lekarzem.

Zaawansowana postać chondromalacji rzepki objawia się występowaniem wyrośli kostnych na brzegach rzepki, a także wysięków z kolana.

Choroba jest najczęściej rozpoznawana w trakcie badania artroskopowego.

Artroskopia polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu metalowej rury z układem optycznym zwanej artroskopem. Następnie lekarz ogląda struktury znajdujące się wewnątrz stawu. W razie wystąpienia łagodnych zmian pacjent powinien chronić staw kolanowy przed kolejnymi urazami i obciążeniami.

W razie wystąpienia pierwszych objawów chondromalacji rzepki zaleca się zabezpieczenie kolana za pomocą stabilizatora bądź łuski gipsowej.

Zabezpieczenie powinno być stosowane przez około 2 ? 3 tygodnie. Należy zastosować serię odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy uda.

W razie zaawansowanych zmian lekarz zwykle stosuje nagrzewanie diatermią oraz stosowanie ultrakrótkich fal. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.