Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba afektywna jest grupą zaburzeń endogennych. W ich przebiegu dochodzi do wystąpienia zaburzeń nastroju, zaburzeń emocjonalnych i aktywności.

Ladit 280x336

Mogą one objawiać się występowaniem depresji, manii i stanów mieszanych. Choroba afektywna jest związana ze stanami mieszanymi i hipomaniakalnymi.

Afektywny epizod mieszany polega na dynamicznych zmianach stanu nastroju od depresji do manii zmieniających się w ciągu kilku godzin bądź z dnia na dzień. Powtórne wystąpienie epizodu afektywnego mieszanego wskazuje na rozwój dwubiegunowego zaburzenia aktywnego.

Dr Merck wyróżnia dwa podstawowe typy afektywnych stanów mieszanych, a mianowicie dysforyczną manię i pobudzoną depresję. Stany mieszane o których mowa są uważane za najbardziej niebezpieczne fazy występujące w przebiegu zaburzeń afektywnych.

U chorego pojawiają się myśli samobójcze, które mogą wynikać z zaburzonej oceny siebie i otoczenia.

Hipomania jest postacią epizodu maniakalnego, w którym występują mniejsze zakłócenia funkcjonowania psychospołecznego niż w przypadku manii. Pacjent cierpiący na hipomanię może być drażliwy, albo pobudzony. Epizod hipomanii trwa około kilku dni.

Utrudnienie funkcjonowania w jego przebiegu jest wyraźne, ale nieznaczne i tylko częściowe. Powtórne wystąpienie epizodu hipomanii świadczy o wystąpieniu afektywnego zaburzenia dwubiegunowego.

W przypadku diagnozowania epizodu hipomanii należy wykluczyć takie zaburzenia psychiczne, jak cyklotymia, depresja z drażliwym nastrojem, mieszany epizod afektywny, otępienie, majaczenie, zaburzenia osobowości i zaburzenie schizoafektywne.

Ladit 160x600

Choroba afektywna występuje w kilku postaciach.

Obecnie uznawana klasyfikacja obejmuje:

  • epizod maniakalny
  • zaburzenia afektywne dwubiegunowe
  • epizod depresyjny
  • zaburzenia depresyjne nawracające
  • uporczywe zaburzenia nastroju
  • inne zaburzenia

Sezonowe zaburzenie afektywne znajduje się poza wspomnianą klasyfikacją. Należy dodać, że w ramach uporczywych zaburzeń nastroju można wyróżnić cyklotymię i dystymię.

Według badań zachorowania na chorobę afektywną dotyczą głównie kobiet.

Cyklotymia jest zaburzeniem afektywnym, które polega na wahaniach nastroju i aktywności w formie łagodnych epizodów subdepresji i hipomanii. Występują one zamiennie bez związku z wydarzeniami życiowymi. W jej przebiegu można wyróżnić fazę depresyjną i fazę hipomanii.

Rozpoznanie choroby afektywnej wymaga czasu

Rozpoznanie choroby afektywnej, jaką jest cyklotymia wymaga utrzymywania się niestabilności nastroju przez co najmniej dwa lata oraz wystąpienie kilku okresów depresji lub hipomanii.

Dystymia to odmiana choroby afektywnej zwana często nerwicową depresją. Charakteryzuje się ona przewlekłym obniżeniem nastroju.

Przebieg choroby jest bardziej łagodny niż w przypadku depresji endogennej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.