Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nie ma leku, który pomógłby zatrzymać postęp schorzenia, jakim jest choroba Alzheimera. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów.

Ladit 280x336

Farmakologiczne leczenie choroby Alzheimera zwykle skupia się na terapii zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych. Leczenie Alzheimera polega na stosowaniu leków, które podnoszą poziom acetylocholiny i zmniejszają pobudzenie układu glutaminergicznego.

Jednym ze stosowanych środków jest donepezil .Stosuje się go w leczeniu otępienia. Należy do grona swoistych i odwracalnych inhibitorów enzymu acetylocholinesterazy. W wyniku działania donepezilu dochodzi do wzrostu stężenia acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Lek silnie działa ośrodkowo, ale znacznie słabiej na obwodowy układ nerwowy. Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu poprawie ulegają funkcje poznawcze, w tym szczególnie pamięć. Niemniej jednak donepezil może wpływać na osłabienie sprawność psychoruchową, a także powodować biegunkę, bóle brzucha, nudności i przykurcze mięśni.

Galantamina jest organicznym związkiem chemicznym i alkaloidem izochinolinowym, który występuje naturalnie w cebulkach przebiśniegów. Działa na organizm w ten sposób, że zwiększa napięcie mięśni szkieletowych, nasila wydzielanie się potu oraz zwęża źrenice. Galantamina łatwo przenika do ośrodkowego układu nerwowego i ułatwia przewodnictwo nerwowe.

Ladit 160x600

Stosuje się ją w zwalczaniu różnych chorób, które polegają na zaburzeniach w przekaźnictwie nerwowym, albo przebiegają z uszkodzeniem nerwów układu obwodowego. Może powodować takie skutki uboczne, jak nudności i biegunka.

Należy dodać, że w przypadku schorzeń takich, jak Alzheimer leczenie powinno uwzględniać także rehabilitację, terapię zajęciową i pielęgnację.

 

Niefarmakologiczne leczenie choroby Alzheimera polega także na udzielaniu wsparcia rodzinom chorych.  Standardy regulujące rozpoznawanie i leczenie choroby Alzheimera zostały określone w sposób jasny przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Leki nootropowe są często stosowane w terapii schorzenia, jakim jest choroba Alzheimera. Leczenie piracetamem poprawia ukrwienie mózgu oraz łagodzi zaburzenia funkcji poznawczych.

Piracetam jest lekiem nootropowym, który zwiększa wykorzystanie glukozy i tlenu, a także znacząco wpływa na poprawę ukrwienia mózgu. Zmniejsza lepkość krwi, a także usprawnia mikrokrążenie. Leki psychotropowe również pomagają w terapii, gdy zostanie zdiagnozowana choroba Alzheimera. Leczenie tego typu środkami pozwala zredukować objawy o charakterze psychopatologicznym, czyli między innymi depresję, omamy, pobudzenie psychoruchowe oraz urojenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.