Nie ma leku, który pomógłby zatrzymać postęp schorzenia, jakim jest choroba Alzheimera. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów.
Farmakologiczne leczenie choroby Alzheimera zwykle skupia się na terapii zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych. Leczenie Alzheimera polega na stosowaniu leków, które podnoszą poziom acetylocholiny i zmniejszają pobudzenie układu glutaminergicznego.
Jednym ze stosowanych środków jest donepezil .Stosuje się go w leczeniu otępienia. Należy do grona swoistych i odwracalnych inhibitorów enzymu acetylocholinesterazy. W wyniku działania donepezilu dochodzi do wzrostu stężenia acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Lek silnie działa ośrodkowo, ale znacznie słabiej na obwodowy układ nerwowy. Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu poprawie ulegają funkcje poznawcze, w tym szczególnie pamięć. Niemniej jednak donepezil może wpływać na osłabienie sprawność psychoruchową, a także powodować biegunkę, bóle brzucha, nudności i przykurcze mięśni.
Galantamina jest organicznym związkiem chemicznym i alkaloidem izochinolinowym, który występuje naturalnie w cebulkach przebiśniegów. Działa na organizm w ten sposób, że zwiększa napięcie mięśni szkieletowych, nasila wydzielanie się potu oraz zwęża źrenice. Galantamina łatwo przenika do ośrodkowego układu nerwowego i ułatwia przewodnictwo nerwowe.
Stosuje się ją w zwalczaniu różnych chorób, które polegają na zaburzeniach w przekaźnictwie nerwowym, albo przebiegają z uszkodzeniem nerwów układu obwodowego. Może powodować takie skutki uboczne, jak nudności i biegunka.
Należy dodać, że w przypadku schorzeń takich, jak Alzheimer leczenie powinno uwzględniać także rehabilitację, terapię zajęciową i pielęgnację.
Niefarmakologiczne leczenie choroby Alzheimera polega także na udzielaniu wsparcia rodzinom chorych. Standardy regulujące rozpoznawanie i leczenie choroby Alzheimera zostały określone w sposób jasny przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Leki nootropowe są często stosowane w terapii schorzenia, jakim jest choroba Alzheimera. Leczenie piracetamem poprawia ukrwienie mózgu oraz łagodzi zaburzenia funkcji poznawczych.
Piracetam jest lekiem nootropowym, który zwiększa wykorzystanie glukozy i tlenu, a także znacząco wpływa na poprawę ukrwienia mózgu. Zmniejsza lepkość krwi, a także usprawnia mikrokrążenie. Leki psychotropowe również pomagają w terapii, gdy zostanie zdiagnozowana choroba Alzheimera. Leczenie tego typu środkami pozwala zredukować objawy o charakterze psychopatologicznym, czyli między innymi depresję, omamy, pobudzenie psychoruchowe oraz urojenia.