Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Alzheimera (łac. Morbus Alzheimer) jest postępującą chorobą prowadzącą do degeneracji choroby ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy jest najważniejszą częścią układu nerwowego kręgowców.

Ladit 280x336

Ośrodkowy układ nerwowy jest chroniony przed urazami dzięki kościom czaszki i kręgosłupowi. Składa się z istoty białej i szarej zbudowanej z komórek nerwowych, włókien nerwowych,tkanki glejowej i naczyń krwionośnych.

Z kolei istota biała jest zbudowana z tkanki glejowej, naczyń włókien nerwowych nieposiadających osłonki Schwanna.  Choroba Alzheimera charakteryzuje się głównie tym, że towarzyszy jej otępienie.

Otępienie, zwane również demencją jest spowodowane uszkodzeniem mózgu i polega na obniżeniu się sprawności umysłowej. Można wyróżnić wiele definicji i kryteriów otępienia. Pojęcie to należy odnosić tylko do sfery psychicznej. Można wyróżnić mnóstwo czynników, które mogą spowodować uszkodzenie mózgu i doprowadzić do obniżenia się sprawności umysłowej.

W związku z tym otępienie może mieć różne nasilenie i różny charakter. W najcięższych przypadkach uniemożliwia aktywność zawodową i społeczną, a także wykonywanie codziennych czynności, komunikację i nawiązywanie kontaktu z innymi. Otępienie zwykle prowadzi do stanu, w którym chory wymaga ciągłej opieki pielęgniarskiej.

Ladit 160x600

Choroba Alzheimera jest zatem związana z zaburzeniami funkcji poznawczych, zwłaszcza zapamiętywania.

 

Zaburzenia zapamiętywania mogą wystąpić w każdym stadium rozwoju choroby, w zależności od indywidualnych predyspozycji chorego, co jest jedną z przyczyn trudności w ustaleniu jednolitej definicji tego schorzenia.

Nazwa choroby jest związana z nazwiskiem niemieckiego psychiatry i neuropatologa. Alois Alzheimer był niemieckim lekarzem psychiatrą i neuropatologiem. A. Alzheimer jako pierwszy opisał objawy tej choroby. A. Alzheimer prowadził także badania nad histologią gruczołów woskowinowych. Jego działalność zawodowa i naukowa była bardzo bogata.

Choroba Alzheimera może być powodowana różnorodnymi zachowaniami, zwyczajami żywieniowymi, ekspozycją środowiskową, a także chorobami. Do czynników ryzyka należy zaliczyć także zaawansowany wiek, urazy głowy i genotyp reeliny oraz palenie tytoniu, infekcję wirusa opryszczki i problemy zdrowotne ze strony układu krwionośnego.

Choroba, którą opisał A. Alzheimer u starszych osób trwa od sześciu do dwunastu lat i kończy się śmiercią. Odpowiednia terapia pozwala znacząco spowolnić rozwój choroby, a także złagodzić jej uciążliwe symptomy, które znacząco obniżają jakość życia chorego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.