Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Cushinga objawy ma dość charakterystyczne, dlatego jest łatwa do rozpoznania. Główne objawy choroby Cushinga to dość szybko narastająca otyłość. Należy przy tym zaznaczyć, że kończyny pozostają szczupłe.

Ladit 280x336

Inne objawy choroby Cushinga związane z wyglądem to zaokrąglenie się rysów twarzy i jej zaczerwienienie. Występuje tak zwana twarz księżycowata. Poza tym rozwija się także gruby kark, określany jako byczy.

U dzieci choroba Cushinga objawy ma powiązane z zahamowaniem wzrostu i pojawieniem się purpurowych rozstępów skórnych. Choroba Cushinga objawy ma też związane ze zrzeszotnieniem kości i łatwym powstawaniem siniaków czy też wybroczyn skórnych.

Dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego oraz zaburzeń menstruacji. U mężczyzn choroba Cushinga objawy ma związane z obniżeniem potencji. Chorobie towarzyszy również obniżenie odporności na zakażenia, a także przecukrzenie krwi, które jest oporne na insulinę.

Źródłem objawów jest nowotwór rozwijający się w korze nadnerczy. Może to być rak lub gruczolakorak. Rak nadnercza jest rzadkim nowotworem złośliwym. Przyczyny jego rozwoju nie zostały do końca ustalone, ale prawdopodobnie ma związek z nałogowym paleniem tytoniu, ponieważ według danych statystycznych znacznie częściej występuje u nałogowych palaczy.

Objawy raka nadnercza są zależne od czynności hormonalnej nowotworu.

 

Jeżeli jest czynny hormonalnie, to daje objawy zespołu Cushinga oraz symptomy androgenizacji. Towarzyszą temu także ogólne objawy choroby nowotworowej, które są związane z gorączką i wyniszczeniem, a także przerzutami.

Ladit 160x600

Rokowania są złe, a leczenie zwykle polega na chirurgicznym usunięciu guza oraz zastosowaniu farmakoterapii uzupełniającej. Rak nadnerczy jest nowotworem złośliwym, stąd też warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Nowotwory złośliwe są guzami utworzonymi z niedojrzałych komórek.

Cechuje się bardzo szybkim wzrostem, brakiem torebki i atypią. Sposób rozprzestrzeniania się nowotworu złośliwego polega na naciekaniu pobliskich tkanek, co prowadzi do upośledzenia ich funkcji. Nowotwór złośliwy nacieka naczynia limfatyczne i krwionośne. W ten sposób przedostaje się do ich wnętrza.

Komórki nowotworowe wędrują z chłonką i krwią do różnych miejsc organizmu, dając w ten sposób początek nowemu guzowi. Dochodzi wówczas do przerzutu. Przerzut nowotworowy jest zwany również metastazą. Może mieć charakter miejscowy, regionalny lub oddalony. Przerzuty oddalone tworzą się wtedy, gdy rozrastający się guz prowadzi do uszkodzenia ścian sąsiednich naczyń krwionośnych.

Wówczas komórki nowotworu dostają się do krwi i wędrują z nią do innych narządów, zapoczątkowując powstawanie nowych guzów. Przerzuty miejscowe to takie przerzuty, które tworzą się w bezpośredniej bliskości guza pierwotnego lub poza granicami narządu. Powstawaniu przerzutów miejscowych sprzyjają nakłucia i cięcia tkanki nowotworu.

Regionalne przerzuty powstają natomiast w sytuacji, gdy komórki nowotworowe dostają się do naczyń chłonnych i osiadają w najbliższych węzłach chłonnych, które są właściwe dla określonego narządu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.