Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Cushinga (łac.  morbus Cushing)  jest nadczynnością kory nadnerczy. Z reguły choroba Cushinga jest powodowana gruczolakorakiem, albo rakiem rozwijającym się w obrębie tego narządu.

Ladit 280x336

Choroba Cushinga może być także spowodowana zaburzeniem układu przysadkowo - podwzgórzowego. Przebieg choroby Cushinga wiąże się ze zwiększoną produkcją adrenokortykotropiny. W przypadku schorzenia, jakim jest choroba Cushinga ACTH ma bardzo duże znaczenie.

Skutki choroby Cushinga to między innymi przerost nadnerczy i ich nadczynność. Adrenokortykotropina jest hormonem uwalnianym pod wpływem neurohormonów podwzgórza. Należy do hormonów przedniego płata przysadki mózgowej.

Adrenokortykotropina składa się z trzydziestu dziewięciu aminokwasów, a zatem można określać ją także mianem polipeptydu. Hormon jest odpowiedzialny za rozwój i funkcjonowanie kory nadnerczy. Adrenokortykotropina pobudza wytwarzanie przez nią glikokortykoidów.

W pośredni sposób wpływa zatem na przemiany węglowodanów, białek i minerałów. Ma pośrednie działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i hamuje rozmnażanie komórek.

Ladit 160x600

Adrenokortykotropina jest stosowana w przypadku niewydolności kory nadnerczy, a także w leczeniu guzów przysadki mózgowej, astmy oraz zaniku kory nadnerczy.

 

Należy dodać, że hormon może prowadzić do skutków ubocznych, w tym między innymi do odczynów alergicznych i obrzęków. Nadnercza są parzystymi gruczołami wydzielania wewnętrznego umieszczonymi nad górnymi biegunami nerek. Są to struktury anatomiczne złożone z części korowej i rdzeniowej.

Część korowa wytwarza aż trzy rodzaje hormonów, w tym między innymi glikokortykoidy, androgeny i mineralokortykosteroidy. Z kolei część rdzeniowa nadnerczy ma za zadanie wytwarzanie dwóch katecholamin, jakimi są adrenalina i noradrenalina. Mineralokortykosteroidy mają wpływ na gospodarkę sodowo - potasową ustroju.

Glikokortykoidy, do których należą kortyzon i kortyzol biorą udział w przemianach tłuszczów i węglowodanów. Mają także działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Androgeny wpływają na przemiany białek, współdziałając w rozwoju drugorzędnych cech płciowych.

Do głównych schorzeń nadnerczy należy zaliczyć ostrą niewydolność kory nadnerczy, przewlekłą niewydolność kory nadnerczy, nadczynność kory nadnerczy i nadczynność rdzenia nadnerczy. Nadczynność rdzenia nadnerczy rozwija się w konsekwencji występowania gruczolaka, który jest złożony z komórek chromochłonnych rdzenia nadnerczy.

Najczęściej objawia się nadciśnieniem tętniczym. Przewlekła niewydolność kory nadnerczy jest także znana pod nazwą cisawicy i choroby Addisona.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroba cushinga

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.