Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Dercuma (łac adipositas dolorosa) jest schorzeniem znanym też pod nazwą tłuszczakowatości bolesnej. Rzadka choroba charakteryzuje się obecnością tkliwych i bolesnych tłuszczaków w obrębie tkanki podskórnej w różnych okolicach ciała.

Ladit 280x336

Po raz pierwszy została ona opisana przez dr Francisa Xaviera Dercuma u schyłku XIX wieku, stąd nazwa.

Choroba Dercuma jest rozpoznawana w oparciu o współistnienie czterech cech klinicznych, do których należą bolesne tłuszczaki, otyłość, osłabienie i zaburzenia emocjonalne.

Choroba Dercuma jest związana z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, między innymi w postaci depresji, niestabilności emocjonalnej czy też zaburzeń neurologicznych w postaci otępienia i padaczki.

Cztery kryteria umożliwiające rozpoznanie choroby Dercuma zostały podane w 1994 r. przez Brodovskiego.

Z kolei zgodnie z informacjami podanymi przez Światową Organizację Zdrowia do rozpoznania choroby Dercuma wystarczy wyłącznie obecność tłuszczaków. Lokalny ucisk powoduje ból i uczucie osłabienia.

Choroba Dercuma należy do grona rzadko występujących schorzeń.

Charakteryzuje się ona przewlekłym przebiegiem. Etiologia choroby Dercuma nie jest znana.

Ladit 160x600

Najczęściej schorzenie występuje u kobiet, które są otyłe i w wieku po menopauzie. Choroba może także wystąpić u mężczyzn. Zachorowanie na chorobę Dercuma wiąże się z pojawieniem się mnogich i bolesnych tłuszczaków w tkance podskórnej.

Z reguły są one zlokalizowane w obrębie tułowia i kończyn. Tłuszczaki, które są wrzecionowato komórkowe pojawiają się w okolicach barków, pleców, karku i ramion, a także w okolicy pach, pachwin i ud.

W przebiegu choroby może dojść do deformacji sylwetki chorego. Najczęściej występuje tzw. kształt pseudoatlety. Należy dodać, że guzy podskóne mogą mieć różną wielkość. Zwykle są one pokryte niezmienioną skórą, a ich struktura jest miękka.

Guzy podskóne można przesuwać względem podłoża.

Guzowate zmiany wywołują ucisk, co z kolei prowadzi do pojawienia się znacznych dolegliwości bólowych. W patogenezie choroby Dercuma bardzo ważną rolę odgrywają zapalne cytokiny, w tym szczególnie czynnik martwicy nowotworów.

Przyczyna dolegliwości bólowych może leżeć w zaburzeniach autonomicznego układu nerwowego.

Wystąpienie bolesnych zmian wymaga ich chirurgicznego usunięcia. Należy wykonać niewielkie nacięcie i wycisnąć tłuszczaka palcami. Niekiedy można zastosować metodę liposukcji tłuszczaka. Usunięcie dużych guzów wymaga przeprowadzenia operacji, które modelują sylwetkę pacjenta. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.