Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Hashimoto jest również znana pod nazwą przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego.

Ladit 280x336

Odkryto ją i opisano na początku dwudziestego stulecia. Dokonał tego japoński lekarz. H. Hashimoto, stąd nazwa schorzenia. Hashimoto poddał cztery przypadki schorzenia tarczycy szczegółowej analizie.

Jego prace stały się bazą wiedzy dla innych lekarzy. Naukowcy kontynuowali badania nad chorobą, a dokładniej mówiąc nad jej przyczynami i skutkami choroby Hashimoto, aż do dziś. Wciąż poddaje się analizie kolejne przypadki i poszukuje się skutecznych sposobów leczenia. Sama choroba nie stanowi dużego zagrożenia. Znacznie bardziej niepokojące są jej powikłania.

Choroba Hashimoto dotyka około 2% populacji świata. Do dziś przyczyny tego schorzenia pozostają nieznane, pomimo prowadzenia wielu badań. Choroba Hashimoto ma charakter autoimmunologiczny.

Organizm jest sprzymierzeńcem w walce z zagrożeniami, ale w przypadku wystąpienia choroby autoimmunologicznej obraca się przeciwko samemu sobie.

Schorzenie zwane chorobą hashimoto występuje wtedy, gdy chory zmaga się z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, bądź też na cukrzycę, należą do grupy ryzyka. Choroba atakuje niekiedy takie osoby, które nie mają tego typu problemów.

Ladit 160x600

Pojawia się bowiem również u osób o zmniejszonej odporności na stres, albo takich, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Pierwszy atak choroby hashimoto u kobiet pojawia się tuż po porodzie, gdy organizm kobiety jest dość osłabiony, a ona sama radzi sobie ze zmianami z ogromną trudnością.

Stres ma znaczący wpływ na schorzenie zwane chorobą hashimoto

Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne. Diagnoza schorzenia na podstawie objawów wymienionych przez pacjenta jest niemożliwa. Lekarz podejrzewający, że przyczyna dolegliwości tkwi w tej chorobie, zaleca dodatkowo wykonanie specjalistycznych badań. Pozwalają wykryć w organizmie chorego przeciwciał przeciwtarczycowych, a także ujawnienie się ich w wynikach badań.

Niemniej jednak nie daje to podstawo do tego, żeby mówić o chorobie hashimoto ze stuprocentową pewnością. Mała ilość przeciwciał może również wystąpić w organizmie każdego z nas i sugerować inne problemy. Jeżeli więc diagnoza wciąż nie jest pewna, trzeba pobrać tkankę tarczycy i przeprowadzić jej badania histopatologiczne.  W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badania USG.

Pojawienie się hypoechogenicznego miąższu jest jednym z głównych sygnałów świadczących o ryzyku występowania zaprezentowanej choroby. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.