Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku schorzenia, jakim jest choroba niedokrwienna serca, leczenie ma na celu poprawę jakości życia poprzez obniżenie ilości napadów niedokrwienia i poprawę rokowania.

Ladit 280x336

W tym celu stosuje się leki przeciwpłytkowe i hipolipemizujące. Do grona leków przeciwpłytkowych należą kwas acetylosalicylowy, tyklopidyna i klopidogel. Jeżeli zostanie zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca, leczenie wymaga stosowania kwasu acetylosalicylowego do końca życia.

Tyklopidyny nie stosuje się, ze względu na ryzyko wystąpienia neutropenii i trombocytopenii. Klopidogrel jest natomiast stosowany tylko w niektórych sytuacjach.

Jeżeli występuje choroba niedokrwienna serca, leczenie lekami hipolipemizującymi zwykle polega na stosowaniu środków farmakologicznych z grupy statyn. Najczęściej wykorzystuje się atorwastatynę, prawastatynę, simwastatynę i lowastatynę.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca może uwzględniać stosowanie beta-adrenolityków. Są skuteczne także u osób po zawale mięśnia sercowego.

 

Wykorzystuje się bisoprolol, atenolol i metoprolol. Są to leki przyjmowane doustnie. Atenolol zwalnia pracę serca oraz zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.

Ladit 160x600

Z kolei metoprolol powoduje zmniejszenie siły i częstotliwości skurczów serca oraz zatrzymuje i redukuje właściwości amin katecholowych. Leczenie choroby niedokrwienia serca może polegać na stosowaniu antagonistów kanału wapniowego. Są to leki blokujące kanał wapniowy to innymi słowy blokery kanału wapniowego.

Stosuje się wyłącznie te środki farmakologiczne, których działanie polega na zwalnianiu częstości akcji serca. Są to leki podobne do werapamilu. Leczenie choroby niedokrwienia serca w przypadku, gdy towarzyszy jej nadciśnienie tętnicze, albo niewydolność krążenia, wymaga zastosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Leczenie choroby niedokrwienia serca może także polegać na zastosowaniu nitratów, czyli pochodnych nitrogliceryny.

Wśród nitratów można wyróżnić krótkodziałające i długodziałające. Nitraty krótkodziałające są stosowane w celu przerwania napadu bólu dławicowego. Należy stosować je tylko w tym celu. Nitrat krótkodziałający należy nosić zawsze przy sobie, aby w przypadku bólu wieńcowego przyjąć go podjęzykowo.

Lek powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz należy przyjmować go w pozycji siedzącej. Nitraty długodziałające należy stosować wyłącznie w przypadkach, gdy stosowanie poprzednio opisanych leków nie przynosi skutków. Trimetazydyna jest lekiem o działaniu metabolicznym i cytoprotekcyjnym.

W niektórych przypadkach stosuje się leczenie trombolityczne, które rozpuszczają zakrzep i przywracają prawidłowe warunki krążenia krwi. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.