Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba niedokrwienna serca objawy początkowe ma związane z dolegliwościami bólowymi. Ból w klatce piersiowej charakteryzuje się tym, że jest nietypowy i zmienny.

Ladit 280x336

Najczęściej jest zlokalizowany za mostkiem, ma przeszywający charakter, promieniuje do barków, żuchwy, szczęki, szyi i nadbrzusza. Choroba niedokrwienna serca objawy bólowe ma związane z uczuciem uciskania, dławienia i zaciskania. Zwykle jest połączony z uczuciem duszności.

Może być rozpierający, piekący oraz sprawiający wrażenie ciężaru w klatce piersiowej.

Choroba niedokrwienna serca objawy może mieć także związane z potami, zasłabnięciami oraz uczuciem niepokoju i strachu. Objawy choroby niedokrwienia serca nasilają się w okresie stresu, wykonywania wysiłku fizycznego, pod wpływem zimna oraz po obfitym posiłku.

Objawy choroby niedokrwienia serca ustępują samoistnie w odpoczynku, albo po zastosowaniu nitrogliceryny. Jeżeli objawy choroby niedokrwiennej serca opisane wyżej nie ustępują mimo podania nitrogliceryny i odpoczynku, należy podejrzewać wystąpienie ostrego zespołu wieńcowego.

Nasilenie i częstotliwość pojawiania się objawów zależą od stopnia zaawansowania choroby niedokrwiennej serca.

 

W celu jego określenia stosuje się klasyfikację CCS obejmującą cztery stopnie zaawansowania schorzenia. Pierwszy stopień zaawansowania choroby charakteryzuje się tym, że codzienna aktywność, między innymi spacer i wchodzenie po schodach nie powodują bólu, ale nasilony lub nagły, przedłużony wysiłek fizyczny tak.

Ladit 160x600

Drugi stopień zaawansowania schorzenia wyróżnia się tym, że bóle wieńcowe pojawiają się po przebudzeniu, po obfitym posiłku, pod wpływem zimna, a także w trakcie szybkiego spaceru lub wchodzenia po schodach. Istotne ograniczenie codziennej aktywności występuje w przypadku trzeciego stopnia zaawansowania choroby niedokrwiennej serca.

Stopień czwarty charakteryzuje się natomiast tym, że przy najmniejszym wysiłku pojawia się dyskomfort w klatce piersiowej. Bóle wieńcowe pojawiają się wtedy nawet w spoczynku.

W diagnostyce stosuje się zwykle nieinwazyjne badania układu krążenia, między innymi EKG spoczynkowe i wysiłkowe. EKG wysiłkowe jest określane także mianem testu wysiłkowego ze względu na dostępność i niską cenę. Wyróżnia się dużą czułością.

Wykorzystuje się także obrazowe próby obciążeniowe, ambulatoryjne monitorowanie EKG metodą Holtera oraz ocenę wskaźnika uwapnienia tętnic wieńcowych. Obecnie ostatnia z metod nie jest zalecana podczas rutynowego postępowania diagnostycznego.

W diagnostyce choroby niedokrwiennej serca można stosować także inwazyjne metody badania układu krążenia, np. koronarografię, w niektórych przypadkach. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.