Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Osgood ? Schlattera (łac. necrosis aseptica tuberositas tibiae) jest aseptycznym zapaleniem rozwijającym się w obrębie guzowatości kości piszczelowej.

Ladit 280x336

Schorzenie o tajemniczej nazwie należy do grona chorób urazowych rosnącego kośćca.

Najczęściej choroba Osgood- Shlattera rozwija się u chłopców na etapie dojrzewania, a zatem jeszcze przed zakończeniem wzrostu kośćca.

Schorzenie może wystąpić dwustronnie lub jednostronnie. Dwustronne wystąpienie choroby zdarza się nieco rzadziej. Schorzenie może rozwijać się od kilku miesięcy do paru lat. O okresie trwania choroby decyduje w dużej mierze typ schorzenia.

Choroba Osgood-Schlattera polega przede wszystkim na uszkodzeniu jądra kostnienia nasadowej części guzowatości kości piszczelowej.

Uszkodzenie może mieć różny stopień. Schorzeniu mogą towarzyszyć takie dolegliwości, jak obrzęk a także wzmożone unaczynienie niektórych elementów budowy, np. więzadła rzepki, tkanek kaletki podrzepkowej głębokiej oraz chrząstki, która pokrywa jądro kostnienia.

Można wyróżnić trzy typy choroby Osgood-Schlattera.

Typ I choroby Osgood-Schlattera charakteryzuje się tym, że dochodzi do wewnętrznego uszkodzenia jądra kostnienia, niemniej nie występuje przy tym uszkodzenie chrząstki.

Ciągłość tej tkanki, w której występuje wspomniane wyżej jądro kostnienia, pozostaje nienaruszona.

Ladit 160x600

Typ II choroby Osgood-Schlattera charakteryzuje się tym, że w przebiegu schorzenia dochodzi zarówno do uszkodzenia jądra kostnienia, jak i do złamania chrząstki. Uszkodzenie tkanki chrzęstnej występuje poza polem przyczepu więzadła rzepki.

Trzeci typ schorzenia dotyczy uszkodzenia jądra kostnienia ze złamaniem chrząstki zlokalizowanym w obrębie pola przyczepu więzadła rzepki. Wymienione wyżej urazy charakterystyczne dla każdego z typów choroby powodują nasilone dolegliwości bólowe, które występują zarówno w okresie spoczynku, jak i podczas wysiłku i ucisku.

Omawiana choroba jest ściśle związana z urazami w obrębie tkanki chrzęstnej.

Chrząstka jest jednym z rodzajów podporowej tkanki łącznej.

Charakteryzuje się ona obecnością komórek ułożonych w zespoły. Najczęściej są to grupy złożone z dwóch lub trzech komórek otoczonych włóknami kolagenowymi zwanymi chondronami.

Tworzą one strukturę mającą kształt torebki oraz są usytuowane w istocie międzykomórkowej.

Jej podstawowym składnikiem jest chondryna, stąd też specyficzna nazwa włókien. Chrząstka może występować w trzech postaciach, a dokładniej mówiąc w postaci chrząstki szklistej, sprężystej i włóknistej.

W tkance chrzęstnej na próżno szukać naczyń krwionośnych. Nie jest ona ukrwiona, a wnikające do niej substancje odżywcze pochodzą z naczyń ochrzęstnej, która do niej ściśle przylega. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.