Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Pageta kości  (łac. osteitis deformans) jest przewlekłą chorobą układu kostnego charakteryzującą się występowaniem co najmniej jednego ogniska nieprawidłowego tworzenia kości.

Ladit 280x336

Choroba Pageta kości została po raz pierwszy opisana przez Jamesa Pageta w 1877 r. Choroba Pageta kości może mieć bezobjawowy przebieg. Obraz kliniczny zwykle obejmuje bóle kości, złamania i zniekształcenia kości. W rzadkich przypadkach dochodziło do przemian nowotworowych.

Objawy choroby najczęściej pojawiają się w średnim, albo w podeszłym wieku.

Ogniska chorobowe najczęściej są zlokalizowane w czaszce, miednicy, kręgach, kości udowej i piszczelowej. Przyczyny choroby Pageta kości są do tej pory nieznane. Jej etiologia może mieć związek z obecnością paramiksowirusów, np. wirusa oskrzelowego, wirusa odry.

Zachorowalność na chorobę Pageta jest większa w przypadku mężczyzn. Młodzieńcza choroba Pageta jest odmianą schorzenia, jednak występuje bardzo rzadko. Jest związana z przyspieszonym obrotem kostnym.

Diagnostyka choroby Pageta opiera się na badaniu stężenia fosfatazy alkalicznej we krwi, stężenia wapnia we krwi, a także stężenia hydroksyproliny w moczu.

 

Dodatkowo należy wykonać rezonans magnetyczny, biopsję, tomografię komputerową i scyntygrafię. Choroba Pageta brodawki sutkowej jest odrębnym schorzeniem, które bywa też nazywane rakiem Pageta. Rak Pageta jest rzadkim typem przewodowego raka sutka.

Ladit 160x600

W przebiegu choroby komórki rakowe naciekają naskórek brodawki sutka, a czasem również otoczkę brodawki.

Diagnostyka raka Pageta wymaga wykonania badania cytologicznego zeskrobin z brodawki, która została zmieniona chorobowo. Konieczne jest także wykonanie badania USG i mammografii. Zaleca się też wykonanie biopsji cienkoigłowej. Rak gruczołu sutkowego jest najczęściej występującym nowotworem gruczołu sutkowego.

Rak gruczołu sutkowego na świecie jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym, na którego chorują kobiety. Może występować także u mężczyzn jednak są to odosobnione i rzadkie przypadki. Ryzyko zachorowania na raka sutka wzrasta wraz z wiekiem, począwszy od trzydziestego roku życia.

Zachorowaniu na ten nowotwór sprzyja także wczesna pierwsza miesiączka oraz późna menopauza. Łagodne choroby dotyczące sutka mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na wspomniany nowotwór. Przykładem schorzeń należących do czynników ryzyka są zmiany proliferacyjne, a także gruczolistość stwardniająca i brodawczakowatość przewodów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.