Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Plummera (łac. hiperthyreosis) jest wolem guzkowym toksycznym związanym z nieprawidłowym rozrostem tarczycy.

Ladit 280x336

W przebiegu choroby gruczoł tarczycy powiększa się. W konsekwencji pojawiają się guzki na tarczycy, które dodatkowo wydzielają hormony tarczycy.

Wtedy dochodzi do nadczynności narządu. Choroba Plummera może zostać spowodowana długotrwale występującym niedoborem jodu, albo jego nadmierną podażą. Schorzenie dotyczy głównie kobiet w wieku 45-60 lat.

W przebiegu choroby poziom hormonu TSH jest obniżony, a stężenie hormonów tarczycy utrzymuje się na prawidłowym poziomie lub jest nieco podwyższone. Toksyczne wole guzkowe rozwija się najczęściej w rezultacie leczenia niedoboru jodu.

Duża podaż wspomnianego pierwiastka przyczynia się do rozwinięcia guzków na tarczycy. W medycznym języku miejsca tego typu są nazywane ektopowymi źródłami. Wydzielanie hormonów gruczołu tarczowego nie jest wówczas kontrolowane.

Choroba Plummera obejmuje około 10% przypadków nadczynności tarczycy.

Może ona ujawnić się u pacjentów, którzy byli przez długi czas narażeni na niedobór jodu.

Osoby w wieku powyżej 60. roku życia cierpią na apatię, obniżenie sprawności oraz utratę dotychczasowych zainteresowań. Nadmierna produkcja hormonów tarczycy przez anatomiczne guzki powoduje zmniejszenie wydzielania hormonu TSH.

Ladit 160x600

Tyreotropina jest wydzielana przez przysadkę mózgową. Ujemne sprzężenie zwrotne powoduje zahamowanie wytwarzania hormonów tarczycy przez zdrowe komórki tarczycy. Nieleczone wole guzkowe zwiększa ryzyko pojawienia się przełomu tarczycowego.

Guzki toksyczne rozwijające się w przebiegu choroby są z reguły łagodne. Niemniej istnieje ryzyko przekształcenia się ich w złośliwe.
Choroba Plummera Vinsona (ang. Plummer-Vinson syndrome) jest zespołem chorobowym, który objawia się występowaniem anemii z niedoboru żelaza oraz dysfagią wywołaną skurczem przełyku.

Choroba Plummera Vinsona jest prawdopodobnie spowodowana przez proces autoimmunologiczny. Wcześniej uważano, że choroba jest spowodowana obecnością ektopowej błony śluzowej żołądka w górnym odcinku przełyku.

Miała ona doprowadzać do krwawiących owrzodzeń , zaburzeń połykania i anemii. Niemniej prowadzone badania nie potwierdziły obecności tej anomalii.

Choroba Plummera Vinsona występuje obecnie dość rzadko.

Ma to związek głównie z lepszym stanem odżywienia oraz brakiem niedoborów żelaza.

Choroba Plummera jest kojarzona ze zwiększeniem ryzyka występowania raka płaskonabłonkowego zespołu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.