Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba psychiczna jest stanem zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jest to swego rodzaju ucieczka osoby chorej od całego realnego świata.

Ladit 280x336

Osoba cierpiąca z powodu choroby psychicznej ma urojenia, omamy i zaburzony tok myślenia.

Pacjent w różnym stopniu zatapia się w świecie, który sam stworzył. Choroba psychiczna zazwyczaj jest związana z cierpieniem, który odczuwa chora osoba.

Co ciekawe nie każda choroba psychiczna całkowicie zaburza życie cierpiącej na nią osoby i nie zawsze zmienia jego kontakty z realnym światem.

Fałszywy odbiór rzeczywistości prowadzi niekiedy do dziwnych, nieuzasadnionych sytuacją działań i zachowań.

Warto jednak wiedzieć, że leczenie pozwala chorym cierpiącym z powodu depresji, choroby dwubiegunowej czy schizofrenii prowadzić całkiem normalne życie.

Objawy choroby psychicznej

Z medycznego punktu widzenia choroba psychiczna to zaburzenie, które podlega nieustannym zmianom. Schorzenia, które do niedawna były w rejestrze chorób przesuwane są obecnie do zaburzeń.

Istnieją jednak objawy, których nie można z niczym pomylić i są one przypisane do chorób psychicznych.
Zmiany uczuciowe.

Osoba cierpiąca z powodu choroby psychicznej doznaje stanów emocjonalnych, które są nieadekwatne do rzeczywistości. Chory potrafi nagle wybuchnąć gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub na odwrót ? po prostu ospały.

Potrafi mieć napady śmiechu lub lęku, które dla ludzi zdrowych są zupełnie irracjonalne. Te zmiany emocji są wynikiem zaburzonego postrzegania i myślenia i sugerują, że chory żyje w swoim własnym wymyślonym świecie.

Objawem równie niepokojącym jest również brak zwracanej uwagi na innych ludzi i tym co się z nimi dzieje.

Zaburzenia myślenia są kolejnym objawem choroby psychicznej, gdyż tok myślenia osoby chorej jest całkowicie zdezorganizowany.

Może się to objawiać np. nagłym przeskakiwaniem do innych wątków, które są zupełnie niezwiązane z tematem prowadzonej rozmowy. W myślach osoby chorej panuje nieopisany chaos. Rozpoczęte wątki urywają się i chory nie kończy swoich myśli.

Ladit 160x600

Zdrowa osoba nie jest w stanie nadążyć za tokiem myślenia chorego człowieka i zorientować się w tym co on mówi. O chorobie psychicznej świadczy urywanie myśli, rozkojarzenie, albo pojawianie się co najmniej jednej myśli, do której chory ciągle powraca.

Kolejnym objawem jest wycofywanie się z życia i on jest zawsze obecny w przebiegu każdej choroby psychicznej.

Niektórzy chorzy jednak mimo zaburzeń myślenia i uczuciowych odnajdują się w społeczeństwie. Każde wycofanie się z życia, utrata zainteresowania sprawami bliskich, światem zewnętrznym czy też skłonność do izolacji może być jednak sygnałem choroby psychicznej i należy im się dokładnie przyjrzeć.

Omamy to nieprawdziwe lub w ogóle fałszywe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy niesłyszalne dla innych, czuje smaki, których inni nie czują, a nawet widzi coś czego nie ma. Najczęściej omamom towarzyszą urojenia.

Urojenia z kolei są to fałszywe przekonania, których w żaden sposób nie da się zbić logicznymi i racjonalnymi argumentami.

Chory bardzo często myśli, że jest śledzony, że coś mu zagraża. Równie dobrze może też odczuwać, że jest wszechmocny, czyli że może zostać zbawicielem, wodzem, a nawet bogaczem.

Chory ponadto źle interpretuje niejednokrotnie przypadkowe zachowania jak np. potrącenie w autobusie spowodowane tłokiem może odebrać jako celowy atak na swoją osobę. Repertuar takich interpretacji, zachowań i przekonań nie jest ograniczony.

Choroba psychiczna u bliskiej osoby

Jeśli u bliskiej osoby dostrzeże się choćby jeden z wymienionych wyżej objawów należy zapamiętać, że nie diagnozuje się go.

Może być bowiem sytuacja, w której mylnie się określi stan uczuciowy czy inne dziwne zachowanie. Jedyne co można zrobić to zasugerować wizytę u psychologa lub psychiatry, gdyż tylko specjalista może pomóc w cierpieniu.

W przypadku myśli samobójczych niezbędna jest konsultacja, a nawet hospitalizacja. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.