Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy choroby Raynauda pojawiają się pod wpływem emocji i zimna. Najczęstsze objawy choroby Raynauda są związane z nagłym blednięciem palców.

Ladit 280x336

Towarzyszy temu mrowienie i ból, a następnie pieczenie. Objawy choroby Raynauda najczęściej pojawiają się w okresie zimy. Choroba Raynauda objawy może mieć związane z owrzodzeniami i martwicą opuszek.

W przypadku, gdy występuje choroba Raynauda, objawy pojawiają się fazami. Pierwsza faza nazywana fazą zblednięcia jest powodowana przez skurcz drobnych tętniczek oraz niedokrwieniem tkanek zaopatrywanych przez nie.

Później pojawia się druga faza. Wówczas choroba Raynauda objawy ma związane głównie z sinieniem, które wynika z nagromadzenia w splotach naczyniowych krwi pozbawionej tlenu. Głównym symptomem tej fazy jest ból rąk. W trzeciej fazie dochodzi do uczucia pieczenia skóry.

Ostatni etap jest nazywany fazą czynnego przekrwienia. Diagnostyka choroby polega na dokładnym wywiadzie lekarskim oraz na wykluczeniu schorzeń, które mogą być przyczyną zaburzeń. W przypadku, gdy objawy przedstawione wyżej dotyczą osoby w wieku powyżej trzydziestu lat, albo kiedy występują u mężczyzny, wykonuje się dodatkowe badania, takie jak próby prowokacyjne i badania laboratoryjne, służące do zróżnicowania pierwotnego i wtórnego objawu Raynauda.

Ladit 160x600

Zespół Raynauda objawy może mieć związane ze zmianami troficznymi.

 

Nie należy mylić zespołu Raynauda z objawem Raynauda. Objaw Raynauda może mieć charakter pierwotny, wtórny, albo młodzieńczy. Pierwotny objawy Raynauda jest tożsamy z chorobą Raynauda. Wtórny objaw Raynauda występuje w przebiegu innych schorzeń i jest zwany zespołem Raynauda.

Młodzieńczy objaw Raynauda pojawia się czasami w okresie dojrzewania. Objaw Raynauda występuje głównie u młodych dziewcząt w krajach o chłodniejszym klimacie oraz u osób, które mają niskie ciśnienie tętnicze. Patogeneza objawu nie jest jasno określona.

Przypuszcza się, że wiąże się z nadmierną aktywacją receptorów alfa pod wpływem zimna, co prowadzi do odruchowego skurczu naczyń.

Dodatkowo, podkreśla się związek objawu Raynauda z migrenami. Migrena jest pulsującym połowiczym bólem głowy, który pojawia się w dzieciństwie, albo w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się różnym czasem trwania, częstością występowania i zróżnicowanym nasileniem.

Można wyróżnić migrenę oczną, gromadną, porażenną i okoporażną. Przyczyna migreny jest powiązana z zaburzeniami naczynioruchowymi w mózgu, a także w zaburzeniach wydzielania serotoniny i innych neuroprzekaźników.

Bardzo często migrena występuje rodzinnie i przybiera postać migreny ocznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.