Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba szalonych krów jest neurologiczną chorobą bydła wywoływaną przez priony. W przypadku schorzenia, jakim jest choroba szalonych krów okres inkubacji trwa aż 3-5 lat.

Ladit 280x336

Choroba wściekłych krów jest sygnalizowana przez utratę masy ciała, drżenie i nerwowość, a także utratę koordynacji ruchowej i funkcji lokomocyjnych. Choroba szalonych krów prowadzi do zgonu w reguły po roku od momentu pojawienia się specyficznych symptomów.

Gąbczasta encefalopatia bydła została po raz pierwszy stwierdzona w Wielkiej Brytanii w latach 80. u krów karmionych wysokobiałkowym pokarmem pozyskiwanym ze szczątków owiec.

Zwierzęta był chore na scrapie, dlatego pożywienie, które z nich uzyskiwało miało działanie chorobotwórcze. Niedługo potem w Wielkiej Brytanii wybuchła epidemia choroby. W 1988 r. wprowadzono zakaz stosowania mieszanki, którą przygotowano ze składników pochodzenia zwierzęcego.

Pomimo tego w połowie lat 90. liczba przypadków chorobowych wzrosła do ponad 40 tys. Na terenie reszty Europy liczba przypadków wynosiła jedynie 451. Epidemia choroby szalonych krów doprowadziła do drastycznego spadku spożycia wołowiny.

Jak wyglądał eksport krów?

Spadł popyt na brytyjską wołowinę na europejskim rynku, dlatego w 1996 r. rząd brytyjski zadecydował o likwidacji dziesiątków tysięcy bydła. Choroba wściekłych krów nabrała charakteru problemu międzynarodowego. Wpłynęła na politykę Unii Europejskiej.

Ladit 160x600

Problem choroby wściekłych krów pojawił się także w Kanadzie, Izraelu i Japonii. Badania naukowe potwierdziły możliwość przeniesienia się tej choroby na człowieka.

Choroba wściekłych krów jest powodowana przez priony, które mają postać cząsteczek białka. Są to niekonwencjonalne czynniki zakaźne. Zdaniem niektórych naukowców mogą zawierać w sobie mikrowirusy. Nie ma dowodów na potwierdzenie tej teorii. Priony powodują przewlekłe i śmiertelne zwyrodnienia tkanki nerwowej mózgu, zwane encefalopatiami gąbczastymi.

Co prowadzi do choroby szalonych krów?

Encefalopatie gąbczaste są grupą schorzeń ośrodkowego układu nerwowego charakteryzującymi się dość długim okresem inkubacji. U owiec wynosi on 2-4 lata, u krów około 3-6 lat, zaś u człowieka powyżej 10 lat. Encefalopatia gąbczasta prowadzi do zwyrodnienia istoty szarej mózgu, rozrostu tkanki glejowej i zaniku neuronów.

Encefalopatie mogą być przenoszone międzygatunkowo. U ludzi występują choroba Creutzfeldta-Jacoba i choroba kuru. Drugie z wymienionych schorzeń występuje na Nowej Gwinei. Jest przenoszona w wyniku rytualnych obrzędów zjadania mózgu zmarłych krewnych.      U bydła występuje opisana choroba szalonych krów, a u owiec wspomniane schorzenie o nazwie scrapie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroba wsciekłych krów
  • choroba wscieklych krow
  • choroba szalonych krów
  • choroba szalonych krów u człowieka
  • wściekłe krowy choroba u ludzi

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.