Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba Weila jest uważana za jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób odzwierzęcych. Choroba Weila powoduje wiele poważnych symptomów u ludzi.

Ladit 280x336

Nieleczone schorzenie może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Brak interwencji lekarskiej może doprowadzić do zgonu.

Choroba Weila rozpoczyna się nagłym pojawieniem się dreszczy i wysokiej gorączki.

Następnie dochodzi do bólów głowy, bólu mięśni, wymiotów bądź biegunki. Przebieg choroby Weila jest dwuetapowy.

Pierwsza faza rozwoju schorzenia trwa około tygodnia. Natomiast po upływie siedmiu dni może dojść do drugiego stadium rozwoju.

W tym okresie drobnoustroje chorobotwórcze umiejscawiają się w różnych tkankach i narządach organizmu.

Chorobotwórcze zarazki lokują się w nerkach, w mięśniach szkieletowych, oponach mózgowo ? rdzeniowych oraz w płucach i mięśniu sercowym. Obraz kliniczny choroby Weila jest uzależniony od tego, w jakim miejscu ulokowały się drobnoustroje.

Chorobie Weila może towarzyszyć żółtaczka.

Schorzenie charakteryzuje się ciężkim przebiegiem.

Powikłania choroby Weila obejmują niewydolność nerek, wstrząs i skazę krwotoczną. Przyczyny choroby Weila są związane z zarażeniem się leptospirozami.

Nosicielami zarazków są głównie zwierzęta, w tym między innymi myszy i szczury oraz psy i koty.

Ladit 160x600

Bakterie przenikają do organizmu człowieka za pośrednictwem błon śluzowych, przez uszkodzoną skórę i przewód pokarmowy. Krętki przedostają się do tkanek przemieszczając się wraz z limfą lub krwią. Należy dodać, że choroba nie jest przenoszona z człowieka na człowieka.

Do grupy ryzyka należą głównie osoby, które mają na co dzień kontakt ze zwierzętami i wodą, w tym między innymi:

  • weterynarze
  • rolnicy
  • pracownicy zakładów oczyszczania miasta
  • pracownicy przemysłu przetwórczego

Ryzyko zarażenia występuje też podczas pływania na tratwie lub kajakiem oraz w czasie brodzenia w zakażonej rzece lub w jeziorze.

Choroba przeważnie trwa od kilku dni do trzech tygodni. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie okres zdrowienia wynosi nawet do kilku miesięcy.

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Weila poprzez powstrzymanie się od pływania i brodzenia w mocno zanieczyszczonej wodzie.

Osoby, które są zawodowo narażone na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi wywołującymi omawiane schorzenie powinny przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi nosić odpowiednie obuwie i odzież ochronną. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.