Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (łac. coxartrosis) jest schorzeniem polegającym na postępującym niszczeniu chrząstki stawowej.

Ladit 280x336

Jednocześnie w przebiegu choroby toczy się proces regeneracji.

Prowadzi on do przebudowy warstwy podchrzęstnej. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego powoduje, że chrząstka stawowa ulega wysuszeniu, zwłóknieniu i zmętnieniu.

Ponadto powierzchnia chrząstki ostatecznie traci gładkość. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego skutkuje tym, że tkanka chrzęstna przestaje pełnić swą funkcję w zakresie ochrony kości przed uciskiem i wstrząsami.

Istota choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego polega na tym, że stykające się ze sobą kości tworzące staw z czasem ulegają starciu.

W kolejnej fazie rozwoju choroby dochodzi do powstania wyrośli kostnych nazywanych osteofitami. W tkankach miękkich, które otaczają staw biodrowy również dochodzi do niepokojących zmian.

Przebieg choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego obejmuje powstanie zmian zapalnych w obrębie wspomnianych tkanek miękkich. Są one połączone z powstaniem obrzęku i wysięku w stawie.

Skutki choroby zwyrodnieniowej stawu biordrowego są zatem związane z dolegliwościami bólowymi, upośledzeniem czynności ruchowej stawu biodrowego oraz z uszkodzeniem struktury stawu biodrowego. Choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w obrębie wspomnianej wyżej struktury anatomicznej charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem.

Ladit 160x600

W okresie jej trwania dochodzi do wystąpienia i rozwoju licznych procesów wpływających destrukcyjnie na strukturę stawu. W czasie rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego może dojść do zwyrodnienia jednego lub obu stawów.

Obecnie można wyróżnić dwie postaci choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.

Jedną z nich jest postać pierwotna, zwana też postacią samoistną choroby. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy do zmian chorobowych dochodzi w zdrowym stawie. Obecnie nie ma możliwości wykrycia przyczyny choroby odpowiedzialnej za rozwój schorzenia.

Niemniej wskazuje się na pewne znaczenie uwarunkowań genetycznych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku wtórnej postaci choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.

Wtórne zmiany występujące w obrębie stawu mogą mieć podłoże związane z zaburzeniami rozwojowymi. Wtórna odmiana choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego charakteryzuje się tym, że może dać o sobie znać dopiero po dłuższym okresie.

Widoczne zmiany, wyczuwalne przez pacjenta pojawiają się po około kilku ? kilkunastu latach od uszkodzenia stawu spowodowanego innym schorzeniem.

Wśród przyczyn rozwoju choroby można wymienić także czynniki mechaniczne, otyłość i poważne urazy mechaniczne. Schorzenie, o którym mowa występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.