Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (łac. gonarthrosis) jest schorzeniem rozwijającym się najczęściej u osób w wieku 40 ? 70 lat.

Ladit 280x336

W przebiegu choroby występują dotkliwe dolegliwości bólowe.

Schorzenie utrudnia poruszanie się i uprawianie sportu. Z biegiem czasu dochodzi nawet do zmniejszenia zakresu ruchomości w stawach.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego występuje w towarzystwie obrzęków.

Pojawiają się one w obrębie stawu kolanowego po wysiłku. Ponadto schorzeniu towarzyszą charakterystyczne zgrzyty i skrzypienia występujące w obrębie stawu kolanowego.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego polega na wystąpieniu szeregu zmian zwyrodnieniowych o postępującym charakterze.

Początkowo zmiany występują wyłącznie w obrębie chrząstki stawowej, zaś w późniejszym czasie rozprzestrzeniają się one także na inne elementy stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego nie jest całkowicie wyleczalna.

Niemniej odpowiednio skomponowana terapia może znacząco poprawić funkcje stawu oraz zmniejszyć bólowe dolegliwości towarzyszące chorobie.

Nieleczona choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego prowadzi przede wszystkim do ograniczenia funkcji stawu, a także do nasilenia się bólu, co znacząco obniża komfort życia.

Pacjent ma problemy z poruszaniem się. Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są związane z urazami, zaburzeniami osi ciała oraz przebytymi chorobami reumatycznymi. Rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego może być też związany z niezdrowym trybem życia.

Ladit 160x600

Do niepokojących, postępujących zmian może doprowadzić nadwaga i otyłość.

Wśród przyczyn omawianej choroby można wyróżnić między innymi zaniedbanie zdrowych nawyków żywieniowych, a także rezygnacja z aktywności fizycznej. Wspomniane wyżej choroby reumatyczne mają związek z zaburzeniami układu odpornościowego oraz ze stosowaniem kortykosteroidów.

W konsekwencji powodują one rozwój zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego.

Zaburzenia osi ciała i budowy stawu kolanowego również mogą przyczynić się do rozwoju omawianego schorzenia.

Są to najczęściej takie choroby, jak szpotawość kolan, koślawość kolan czy też dysplazja stawów kolanowych.

Opisane pokrótce czynniki mogą zainicjować mechanizm niszczenia stawu.

Polega on na tym, że chrząstka szklista przestaje ściśle przylegać do powierzchni kości. Następnie dochodzi do powstania pęknięć w jej strukturze. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte na czas w chrząstce mogą powstać ubytki.

Fragmenty tkanki pływają w stawowym płynie, co prowadzi do uwolnienia się substancji zapalnych powodujących ból i obrzęk stawu.

W miarę upływu czasu uszkodzenia pogłębiają się. W czasie spoczynku płyn stawowy oczyszcza się, jednak po okresie aktywności fizycznej dochodzi do zaostrzenia objawów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.