Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroba zwyrodnieniowa stawów (łac. arthrosis deformans) jest schorzeniem, które jest wynikiem oddziaływania czynników biologicznych i mechanicznych.

Ladit 280x336

Zaburzają one powiązane procesy degradacji i tworzenia chrząstki stawowej.

Dochodzi do nich w obrębie chondrocytów, macierzy pozakomórkowej i w podchrzęstnej warstwie kości. Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się tym, że może przebiegać w towarzystwie wyrośli kostnych zwanych osteofitami.

Proces zapalny toczący się w obrębie błony maziowej i tkanek okołostawowych.

Obraz kliniczny choroby zwyrodnieniowej obejmuje dolegliwości bólowe oraz ograniczenie funkcji ruchowej. Badania radiologiczne mogą stwierdzić szerokie spektrum symptomów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów została opisana na początku dwudziestego wieku. Pierwsza publikacja została przygotowana przez 1907 r. przez Archibalda Garroda.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy obecnie 2 milionów osób w Polsce.

Można wyróżnić kilka postaci choroby zwyrodnieniowej stawów, a mianowicie:

  • pierwotną
  • wtórną

Etiologia choroby zwyrodnieniowej jest związana nie tylko z naturalnym procesem starzenia się organizmu.

Choroba zwyrodnieniowa może wystąpić także u młodych osób. Przyczyny wystąpienia choroby są związane z nadwagą i otyłością, uwarunkowaniami genetycznymi oraz systematycznymi przeciążeniami organizmu.

Ladit 160x600

Można wyróżnić pewne cechy osobnicze, które predysponują do zachorowania na chorobę zwyrodnieniową.

Są to między innymi:

Osłabienie siły mięśni około stawowych powoduje, że staw jest bardziej narażony na mikrourazy. Niedobór estrogenów sprzyja degradacji chrząstki. Z kolei zbyt duża gęstość kości powoduje zwiększenie wystąpienia zmian wytwórczych.

Niedobór odżywiania i zaburzenia proprioceptorów są jedną z częstych przyczyn rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wymienione wyżej czynniki są związane głównie z idiopatyczną postacią opisywanego schorzenia, zwaną też postacią pierwotną. W przypadku postaci wtórnych czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju choroby są przede wszystkim choroby, między innymi cukrzyca.

Postać pierwotna (idiopatyczna) choroby zwyrodnieniowej stawów bardzo często występuje w rodzinach.

Dlatego tez jej etiologia ma związek z wpływem czynników genetycznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie prowadzi do pojawienia się objawów o ogólnoustrojowym charakterze. Może jednak przyjąć postać uogólnioną.

Wspomniana postać choroby zwyrodnieniowej stawów jest też określana mianem wielostawowej. Charakteryzuje się ona tym, że jej symptomy są sumą dolegliwości powiązanych z uszkodzeniem pojedynczych stawów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.