Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroby grzybicze (łac. mycoses) są grupą bardzo zaraźliwych chorób zakaźnych, które dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Choroby grzybicze rozwijają się pod wpływem działania mikroskopijnych grzybów.

Ladit 280x336

Niektóre czynniki sprzyjają wystąpieniu chorób grzybiczych. Wśród głównych przyczyn rozwoju wspomnianych chorób można wymienić nowotwory, antybiotykoterapię, awitaminozy grupy B, a także oparzenia i sterydoterapię.

Wystąpieniu chorób grzybiczych sprzyjają również zaburzenia hormonalne, które występują w przebiegu niewydolności śledziony, po jej usunięciu z organizmu, u chorych na cukrzycę oraz u osób cierpiących na otyłość.

Choroby grzybicze występują również u osób, które cierpią na zaburzenia odporności typu komórkowego o charakterze wrodzonym lub nabytym.

Niedobór IgA jest również jednym z czynników, które predysponują do zachorowania na choroby grzybicze.

Można wyróżnić kilka odmian grzybic.

Obecnie przyjęto klasyfikację, która obejmuje:

  • grzybicę paznokcia
  • grzybice skóry zwane dermatofitozami
  • grzybice skóry głowy
  • grzybice brody
  • grzybice stóp
  • grzybice pachwin

Głębokie choroby grzybicze zwane też grzybicami narządowymi są grupą chorób oportunistycznych.

Bardzo często występują one w przebiegu AIDS oraz dotyczą głównie płuc. Mogą one przebiegać z fungemią i bez niej.

Ladit 160x600

Choroby grzybicze skóry można podzielić

  • grzybice skóry owłosionej
  • grzybice skóry nieowłosionej

W medycznej i weterynaryjnej literaturze można wyróżnić klasyfikację z uwagi na czynnik etiologiczny. Bierze się pod uwagę kliniczny patogen, który spowodował grzybicę. Niemniej klasyfikacja ta jest mniej popularna. Obejmuje ona między innymi aspergilozę, blastomykozę, chromomikozę, dermatofitozy i drożdżyce.

Typologia chorób grzybiczych może być przeprowadzona również z uwagi na źródło pochodzenia zakażenia. Można wyróżnić choroby grzybicze endogenne i egzogenne. Schorzenia endogenne są wywoływane przez saprofity, natomiast egzogenne choroby grzybicze są powodowane przez grzyby pochodzące z otoczenia, które nie są naturalną florą człowieka.

Do zakażenia się grzybicą dochodzi w rezultacie kontaktu z chorym człowiekiem, albo zwierzęciem. Można zarazić się tez poprzez kontakt z chorym człowiekiem, albo zwierzęciem oraz przez kontakt z przedmiotami używanymi przez chorego.

Można wyróżnić dwa główne rodzaje grzybic skórnych, a dokładniej mówiąc łupież pstry i grzybice skóry gładkiej.

Jedną z chorób grzybiczych jest grzybica odrębna pachwin.

Zmiany chorobowe są zlokalizowane w okolicach pachwinowych, fałdach międzypośladkowych oraz na górnych częściach ud. W przebiegu choroby występują takie zmiany, jak grudki, pęcherzyki i świąd. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.