Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Choroby odkleszczowe to grupa wielu schorzeń, których wspólną cechą jest to, że są przenoszone przez kleszcze.

Ladit 280x336

W obrębie chorób odkleszczowych można wyróżnić różnorodne rodzaje zakażeń, które różnią się miejscem występowania oraz wektorem, który je powoduje.

Borelioza jest jedną z chorób odkleszczowych występującą w Polsce. Jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi sensu lato, którą przenoszą między innymi takie kleszcze, jak I. pacificus, I. ricinus, występujące w Ameryce Północnej i Europie.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest kolejną chorobą odkleszczową występującą w Polsce. Jest wywoływana przez TBEV (inaczej wirusa FSME) oraz flawiwirusy, które są przenoszone przez kleszcza Ixodes scapularis. Choroba występuje głównie w Europie i północnej Azji. Endemiczne choroby odkleszczowe obejmują również gorączkę plamistą Gór Skalistych charakterystyczną dla obszaru Stanów Zjednoczonych oraz Babezjozę charakterystyczną dla obszaru Afryki, Europy i Ameryki Północnej.

Czy kleszcz może być odpowiedzialny za pojawienie się gorączki?

Gorączka plamista Gór Skalistych jest wywoływana przez drobnoustrój chorobotwórczy Rickettsia rickettsii przenoszony przez kleszcze, takie jak Dermacentor variabilis i D. andersoni. Występuje głównie na wschodzie i południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Ladit 160x600

Babezjoza jest wywoływana przez takie patogeny, jak Babesia microti i B. equi, które są przenoszone przez kleszcze z gatunku I. scapularis oraz I. pacificus. Choroby odkleszczowe erlichiozy są pewną grupą często wyróżnianą w obrębie schorzeń przenoszonych przez kleszcze.

Do grona Erlichioz należy między innymi anaplazmoza. Choroba jest wywoływana przez takie organizmy chorobotwórcze, jak Ehrlichia, Anaplasma i Neorickettsia. Gatunki kleszczy przenoszące wspomniane wyżej patogeny to Amblyomma i Ixodes.

Gdzie najczęściej występują choroby odkleszczowe?

Choroby odkleszczowe erlichiozy występują głównie na obszarze półkuli północnej. Dur powrotny jest chorobą wywoływaną przez drobnoustrój chorobotwórczy określany jako Borrelia sp., przenoszony przez kleszcze z gatunku Ornithodoros species. Choroba ta występuje przede wszystkim w zachodnim obszarze Stanów Zjednoczonych.

Kolejną chorobą należącą do grona chorób odkleszczowych jest kleszczowa gorączka Kolorado wywoływana przez drobnoustrój Coltivirus przenoszony przez kleszcze Dermacentor andersoni. Choroba odkleszczowa występuje głównie na zachodnim terytorium Stanów Zjednoczonych.

Charakterystyczna dla obszaru Ameryki Północnej jest także tularemia, którą wywołują takie patogeny, jak Francisella tularensis i A. americanum. Odpowiedzialnymi za ich przenoszenie są kleszcze z gatunku Dermacentor andersoni i D. variabilis. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.