Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ciążowa choroba trofoblastyczna jest zbiorczą nazwą grupy schorzeń występujących u ciężarnych kobiet. Wspólna cecha ciążowych chorób trofoblastycznych jest niewłaściwy rozwój trofoblastu.

Ladit 280x336

W ich ramach można wyróżnić takie schorzenia, jak:
- zaśniad groniasty całkowity
- zaśniad groniasty częściowy
- zaśniad inwazyjny
- rak kosmówki
- guz miejsca łożyskowego

W prawidłowych warunkach po zapłodnieniu powstaje zygota. Nowo powstała komórka dysponuje kompletem materiału genetycznego.

Połowa materiału genetycznego pochodzi od ojca, a połowa od matki.

Zygota ulega kolejnym podziałom przekształcając się w morulę, blastulę i blastocystę.

Około siedem dni po zapłodnieniu blastocysta składa się z węzła zarodkowego i trofoblastu.

Z węzła zarodkowego zostanie rozwinięty zarodek. Z kolei z trofoblastu rozwija się łożysko. Funkcja łożyska polega na dostarczeniu zarodkowi odpowiedniej ilości odżywczych związków oraz usunięciu produktów przemiany materii.

Poza tym trofoblast produkuje gonadotropinę kosmówkową. Jest to hormon informujący organizm kobiety o ciąży. Poziom hCG wzrasta w ciągu pierwszych tygodni prawidłowo rozwijającej się ciąży.

W każdej z trofoblastycznych chorób trofoblast rozwija się nieprawidłowo.

Dochodzi do jego nadmiernego namnażania, co w konsekwencji prowadzi do szeregu dolegliwości.

Ladit 160x600

Zaśniad groniasty jest to ciążowa choroba trofoblastyczna, która występuje raz na tysiąc ciąż. Wszystkie typy zaśniadu groniastego są wynikiem błędów w procesie produkcji gamet bądź w trakcie zapłodnienia.

Ciążowa choroba trofoblastyczna tego rodzaju może wystąpić w częściowej lub całkowitej postaci.

Zaśniad groniasty całkowity jest skutkiem zapłodnienia pustej komórki jajowej przez jeden lub dwa prawidłowe plemniki. W przypadku zaśniadu groniastego całkowitego nie dochodzi do rozwoju zarodka.

Zaśniad groniasty częściowy polega na zapłodnieniu prawidłowej komórki jajowej dwoma prawidłowymi plemnikami bądź jednym nieprawidłowym. Zarodek, który powstaje w wyniku zapłodnienia ginie po kilku tygodniach, ponieważ nie jest zdolny do życia.

Zaśniad inwazyjny jest chorobą, która polega na naciekaniu błony mięśniowej macicy przez zaśniad groniasty całkowity. Może on naciekać także na naczynia krwionośne macicy.

W przebiegu choroby dochodzi do zatorów trofoblastycznych.

Polegają one na przenoszeniu grup komórek trofoblastu przez krew do innych tkanek i narządów.

Rak kosmówki zwany kosmówczakiem jest bardzo złośliwym nowotworem trofoblastu. Kosmówczak objawia się krwawieniem z dróg rodnych, bólami w klatce piersiowej i kaszlem.

Poza tym dochodzi do drgawek i zaburzeń świadomości oraz objawów ogniskowych. W przebiegu choroby dochodzi też do nudności i wymiotów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby układu rozrodczego
  • choroba tofoplastyczna
  • choroby ukladu rozrodczego

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.