Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Condylomata acuminata to choroba znana też pod nazwą brodawek wenerycznych i płciowych. Mają one postać grudek i brodawek skórnych, które powstają w rezultacie przerostu naskórka.

Ladit 280x336

Zmiany chorobowe są zlokalizowane w okolicy odbytu, jego kanału lub okolic narządów płciowych. Condylomata acuminata są schorzeniem należącym do grupy chorób spowodowanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego.

Infekcje wspomnianym wirusem należą do najczęstszych schorzeń przekazywanych drogą płciową. Condylomata acuminata jest chorobą spowodowaną zakażeniem wirusem HPV 6 i HPV 11. Inne typy wirusa brodawczaka ludzkiego mogące powodować chorobę to typy wirusa HPV 16 i HPV 18.

Kłykciny kończyste mogą zostać spowodowane także przez wirusa HPV 2. Wywołuje on z reguły zmiany na rękach, takie jak zwykłe brodawki. Drogi zakażenia wirusami HPV posiadającymi predylekcje do okolic płciowych to przede wszystkim kontakty seksualne.

Stosowanie prezerwatyw znacząco zmniejsza ryzyko infekcji Condylomata acuminata

Istnieje ryzyko autoinfekcji wirusem z innych okolic ciała.

W wielu przypadkach zakażeń wirusem HPV choroba przebiega bezobjawowo. U kobiet zmiany występują głównie w okolicy krocza, w okolicach odbytu i na wargach sromowych. Brodawki weneryczne u mężczyzn są zlokalizowane na wewnętrznej stronie napletka.

Ladit 160x600

Prowadzi do to powikłań w formie stulejki bądź załupka i na powierzchni żołędzi. Zmiany chorobowe mogą niekiedy pojawić się na języku, wargach, krtani i błonie śluzowej gardła. Nasilenie zmian brodawkowatych jest zróżnicowane.

Może dojść do wystąpienia niewielkich zmian brodawkowych, albo olbrzymich kalafiorowatych tworów obejmujących okolicę krocza. Jeżeli choroba nie jest długo leczona może dojść do rozwoju przerosłych kłykcin Buschkego-Loewensteina. Schorzenie charakteryzuje się wieloletnim przebiegiem, naciekaniem okolicznych tkanek oraz ich uszkodzeniem.

W badaniu histopatologicznym nie stwierdza się cech atypii świadczących o nowotworze.

Diagnoza Condylomata acuminata może być przeprowadzona za pomocą kwasu octowego.

Pod jego wpływem zmiany stają się znacznie bardziej widoczne.

U kobiet należy przeprowadzić dokładne badanie ginekologiczne. Kolposkopia jest konieczna do sprawdzenia, czy zmiany obejmują błonę śluzową szyjki macicy. Wspomniana okolica jest najbardziej narażona na powstanie neoplazmatycznych zmian.

Warto dodatkowo przeprowadzić badanie cytologiczne, aby sprawdzić czy nie występują nieprawidłowe, nowotworowe komórki.

Nieleczone kłykciny kończyste mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Mogą one utrudnić oddawanie moczu oraz naciekać struktury wewnętrzne. Kłykciny kończyste mogą przyczynić się do rozwoju raka kolczystokomórkowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • condylomata accuminata leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.