Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Cukrzyca typu 1 objawy ma związane z pojawieniem się glukozy i ciał ketonowych w moczu. U osób, u których została zdiagnozowana cukrzyca typu 1 objawy obejmowały również senność, zmęczenie i rozmyte widzenie.

Ladit 280x336

Poza tym, w przypadku choroby, takiej jak cukrzyca typu 1 objawy są związane także z odczuwaniem silnego pragnienia i silnego głodu oraz z częstym oddawaniem moczu. Częstomocz, czyli poliuria oraz utrata wagi to charakterystyczne objawy cukrzycy typu 1.

Inne objawy cukrzycy typu 1 dotyczą występowania nudności. Z reguły objawy cukrzycy typu 1 są na tyle widoczne, że choroba jest szybko rozpoznawana i zostaje rozpoczęte prawidłowe leczenie.

Trzustka jest narządem gruczołowym leżącym w górnej części jamy brzusznej. Charakteryzuje się wydłużonym, nieregularnym i spłaszczonym kształtem. Na powierzchni trzustki może gromadzić się tkanka tłuszczów wygładzająca jej powierzchnię, natomiast miąższ trzustki jest miękki i spoisty. Budowa trzustki z funkcjonalnego punktu widzenia obejmuje część wewnątrzwydzielniczą (hormonalną) i zewnątrzwydzielniczą (trawienną).

Narząd jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów i enzymów trawiennych. Trzustka została po raz pierwszy opisana przez lekarza Herofilusa w pierwszej połowie III w. p.n.e. Przewód trzustkowy poznano dopiero w XVII w.

Ladit 160x600

Warto przyjrzeć się bliżej dwóm podstawowym funkcjom trzustki, jakimi są czynność zewnątrzwydzielnicza i wewnątrzwydzielnicza.

 

Pierwsza dotyczy produkcji soku trzustkowego przez komórki śródpęcherzykowe. Sok, zwany potocznie śliną brzucha, jest wprowadzany do dwunastnicy za pośrednictwem przewodów trzustkowych. Warto wiedzieć, że w przewodach trzustkowych występują także komórki wydzielające śluz.

Z kolei druga funkcja jest pełniona przez wyspy Langerhansa są to skupiska komórek beta produkujących insulinę oraz komórek alfa, które produkują glukagon. Czynności wydzielnicze trzustki mogą być modulowane przez neuroprzekaźniki i adrenalinę.

Na przykład, noradrenalina działa hamująco na wydzielanie insuliny, a acetylocholina przyspiesza uwalnianie wspomnianego hormonu, kiedy stężenie glukozy jest za wysokie.
Budowa anatomiczna trzustki jest warta omówienia. Narząd o którym mowa jest zbudowany z miąższu o charakterze zrazikowym otoczonym siecią białych przewodów trzustkowych o różnej wielkości i długości.

Największy z nich jest przewód trzustkowy określany po łacinie jako ductus pancreaticus, do którego uchodzą pomniejsze przewody, odprowadzające hormony z wysp trzustkowych. Trzustka składa się z głowy, szyjki i trzonu, a także z ogona. Głowa trzustki jest najbardziej wysuniętą na prawo i zarazem najszerszą częścią trzustki. Warto wiedzieć, że jest objęta pętlą dwunastnicy.

Szyjka jest określana także cieśnią i z anatomicznego punktu widzenia jest przedłużeniem głowy w trzon. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.