Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Do chorób metabolicznych należy między innymi cukrzyca typu 2. Dieta jest niezbędnym elementem leczenia.

Ladit 280x336

Polega ona głównie na unikaniu węglowodanów prostych oraz na podziale na trzy posiłki główne i dwa dodatkowe. Kolejnym elementem, bez którego leczenie cukrzycy typu 2 byłoby nieskuteczne, jest stosowanie leków doustnych.

Bardzo często leczenie cukrzycy typu 2 wymaga skojarzenia dwóch leków, które charakteryzują się różnym mechanizmem działania. Decyzja zależy od tego, czy dieta i wysiłek fizyczny są w stanie unormować glikemię, czy potrzebują wsparcia farmakologicznego.

Czasami mimo terapii, nadal utrzymuje się cukrzyca typu 2. Leczenie środkami doustnymi może być niewystarczające. Wówczas konieczne jest stosowanie insuliny, aby nie pojawiły się powikłania, które może powodować cukrzyca typu 2. Leczenie insuliną zwykle odbywa się przy jednoczesnym stosowaniu jednego leku doustnego.

Insulina jest anabolicznym hormonem peptydowym wykazującym działanie ogólnoustrojowe.

 

Odgrywa bardzo ważną role w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Insulina jest produkowana w wysepkach Langerhansa trzustki. Została odkryta na początku XX wieku przez F. Bantinga i jego asystenta Ch. Besta.

Ladit 160x600

W latach dwudziestych otrzymał on za to Nagrodę Nobla. Odkrycie insuliny należy do bardzo ważnych odkryć medycyny XX wieku. Było przełomem w leczeniu cukrzycy. Insulina jest produkowana przez komórki B wysp trzustki, kiedy po posiłku nastąpi zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Zwiększenie wytwarzania insuliny powoduje zwiększenie transportu glukozy do wnętrza komórek, co skutkuje obniżeniem poziomu glukozy we krwi.

Niedobór insuliny jest podłożem zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu. Insulina jest pierwszym lekiem, który został wytworzony za pomocą metod inżynierii genetycznej. Uzyskała akceptację i może być stosowana u ludzi, już od lat 80. XX wieku. W dzisiejszych czasach insulina jest produkowana z wykorzystaniem bakterii E.coli.

Wszczepia się im gen ludzkiej insuliny. Hodowle bakteryjne mają zdolność do syntetyzowania ludzkiej insuliny. Następnie jest oczyszczana i stosowana w produkcji leków. Leczenie cukrzycy typu 2 jest konieczne, choćby ze względu na ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej i śpiączki.

W dzisiejszych czasach rośnie zachorowalność na tak zwane choroby cywilizacyjne, do których należy cukrzyca typu 2. Leczenie nie byłoby konieczne, gdyby stosowano odpowiednią profilaktykę, opartą przede wszystkim na zdrowym stylu życia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.