Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Cukrzyca (łac. Diabetes mellitus) jest zespołem chorób metabolicznych. Jej specyficzną cechą jest hiperglikemia. Charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

Ladit 280x336

Do jej objawów zalicza się wysychanie w ustach, nadmierną senność i chudnięcie. Poza tym cukrzycy towarzyszy nadmierne pragnienie i chudnięcie. Cukrzyca wiąże się z uszkodzeniem, niewydolnością i zaburzeniem czynności pewnych narządów, zwłaszcza oczu, serca, nerwów oraz naczyń krwionośnych.

Z uwagi na przebieg i przyczyny choroby wyróżnia się cukrzycę typu 1 i typu 2, a także cukrzycę ciężarnych. Najczęściej występującą postacią cukrzycy jest typ 2. Polega ona na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. W terminologii medycznej stan ten określa się mianem insulinooporności.

Trzustka musi produkować nadmierne ilości insuliny, co przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. W konsekwencji prowadzi to do uszkodzenia komórek beta znajdujących się w wyspach trzustki. Narząd zostaje upośledzony i przestaje wydzielać insulinę. Moja cukrzyca typu 1 polega natomiast na pierwotnym, zbyt małym wydzielaniu insuliny. Wrażliwość tkanek na wspomniany hormon jest normalna.

Nieco inne podłoże ma  cukrzyca występująca u ciężarnych kobiet

Jest ona skutkiem zmian hormonalnych, które są związane z okresem ciąży. Moja cukrzyca typu 1 dawniej była określana insulinozależną i oznaczana skrótem IDDM. Powoduje ją uszkodzenie komórek beta wysp Langerhansa trzustki. Są to jedyne komórki w organizmie człowieka, które mają zdolność do wytwarzania insuliny.

Ladit 160x600

Najczęściej występuje u dzieci i młodych osób. Moja cukrzyca typu 1 sprawia, że wzrasta ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne, miedzy innymi na chorobę Addisona oraz schorzenie Gravesa - Basedowa.

Cukrzyca u dzieci i osób młodych, która nie jest leczona, powoduje  poważne powikłania. Są to między innymi uszkodzenia narządu wzroku, nerek, a także włókien nerwowych. Przyczyny cukrzycy są związane z insuliną, dlatego warto bliżej poznać ten hormon. Insulina jest hormonem peptydowym i anabolicznym.

Działa na cały organizm i pełni dużą rolę w prawidłowej przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Nazwa insulina jest pochodzi od łacińskiego słowa insula oznaczającego wyspę. Wzięła się stąd, że jest produkowana przez wysepki Langerhansa zlokalizowane na trzustce.

Są to gruczoły wydzielania wewnętrznego, mające postać skupiska komórek rozrzuconych w miąższu trzustki. Stanowią około 1 % całej masy trzustki. Zdrowy człowiek posiada około jednego lub dwóch milionów tego typu komórek. Jeśli chodzi o chorobę, taką jak cukrzyca przyczyny wiążą się między innymi z uszkodzeniem lub zniszczeniem wysepek trzustkowych. Do uszkodzenia z reguły dochodzi w wyniku infekcji wirusowej. Warto wiedzieć, że skłonność do zachorowania jest dziedziczna. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.