Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Cysta naskórkowa (łac. cystis epidermoidales) jest łagodnym guzem rozwijającym się stopniowo w obrębie skóry.

Ladit 280x336

Cysta naskórkowa ma charakter torbieli wypełnionej masami łojowymi i rogowymi.

Może ona zawierać także elementy mieszków włosowych. Cysta naskórkowa może występować pojedynczo lub postaci kilku ? kilkunastu zmian.

Cysty naskórkowe mają tendencje do powiększania się. Przyjmują one żółte lub białe zabarwienie oraz nie są związane z dolegliwościami bólowymi.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochodzi do wtórnego zakażenia.

Wtórne zakażenie cysty naskórkowej występuje w towarzystwie bólu i zaczerwienienia świadczących o stanie zapalnym spowodowanym infekcjom.

Może wówczas dojść do przebicia się cysty. Pęknięcie cysty naskórkowej powoduje wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.

Cysta naskórkowa występująca w postaci wielu zmian nosi nazwę prosaków.

Można usunąć je poprzez delikatne wyciśnięcie, jednak nie należy wykonywać tego zabiegu samodzielnie z uwagi na ryzyko zakażenia. Większe cysty naskórkowe wymagają interwencji chirurgicznej. Chirurg może naciąć zmianę, albo usunąć ją w całości.

Zakażenie cysty naskórkowej wymaga założenia sączka w miejscu wyciętej torbieli.

Ladit 160x600

Poza tym chory musi przyjmować antybiotyki. Są one niezbędne do wyleczenia zakażenia. Cysta jest często zwana torbielą. Może ona występować w różnych okolicach ciała. Torbiel ma postać patologicznej przestrzeni w obrębie organizmu.

Może być złożona z jednej bądź więcej komór.

Cysta naskórkowa charakteryzuje się budową jednokomorową.

Każda z komór torbieli jest wypełniona treścią o konsystencji płynnej lub galaretowatej.
W obrębie torbieli można wyróżnić między innymi torbiele prawdziwe, rzekome i krwotoczne. Cysta prawdziwa jest otoczona nabłonkiem.

Cysta krwotoczna jest pęcherzykiem Graafa, który nie uległ pęknięciu. Z kolei torbiel rzekoma nie posiada nabłonkowej torebki.

Powstaje ona w wyniku zgromadzenia treści o płynnej konsystencji w obrębie tkanki. Należy te wspomnieć o innych torbielach występujących w organizmie. Są to torbiel włosowa, torbiel zastoinowa, torbiel korzeniowa czy dość groźna torbiel jajnika.

Wspomniane wcześniej prosaki są naskórkowymi cystami zastoinowymi. Powstają one na skutek zbytniego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Mają one postać drobnych grudek o białej, biało-żółtej lub perłowej barwie. Prosaki są bardzo charakterystyczne dla okresu noworodkowego.

Mają one tendencję do samoistnego ustępowania w miarę dojrzewania gruczołów łojowych. Zmiany zanikają po około 2-4 tygodniach.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • cysta naskórkowa
  • cysta naskórkowa zdjęcia
  • torbiel naskórkowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.