Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku gdy u kobiety w ciąży zostanie stwierdzona cytomegalia leczenie zwykle nie jest podejmowane.

Ladit 280x336

Znacznie ważniejsze w tym przypadku jest zapobieganie wystąpieniu cytomegalii przez unikanie przebywania wśród osób po immunosupresji, albo chorych na mononukleozę i chorych na grypę. Nie istnieje żadna szczepionka na CMV.

Nie ma także leków, które byłyby skuteczne w walce z wirusem w przypadku ciężarnych kobiet. Kontrowersje budzi gancyklovir. Jest to środek, który umożliwia leczenie cytomegalii u noworodków, jeżeli choroba ma gwałtowny przebieg.

Niemniej jednak stosuje się go tylko w wyjątkowo trudnych przypadkach, ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Gancyklovir jest lekiem wirostatycznym zaburzającym replikację DNA wirusów. Wrażliwość na działanie tego leku wykazuje nie tylko cytomegalowirus, ale również wirus różyczki. Lek dość słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Wskazaniem do zastosowania leku są infekcje wirusem CMV oraz grożące utratą wzroku.

Przeciwwskazaniem do stosowania gancykloviru jest niewydolność nerek, nadwrażliwość na lek, małopłytkowość i neutropenia. Lek wywołuje poważne skutki uboczne, w tym między innymi anemię, depresję, krwiomocz, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia wątroby. Gancyklovir jest podawany dożylnie, a dawkę ustala lekarz. Nie można go stosować u kobiet, które karmią piersią. W czasie przyjmowania gancyklowiru trzeba stale monitorować morfologię krwi obwodowej.

Ladit 160x600

Leczenie cytomegalii u dorosłych zwykle nie jest konieczne, ponieważ organizm sam radzi sobie z wirusem.

Lekarz monitoruje tylko stan zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach, gdy zostanie zdiagnozowana cytomegalia leczenie polega na podawaniu foskarnetu. Foskarnet jest organicznym związkiem chemicznym powstającym na bazie kwasu fosfonowego. Należy do leków przeciwwirusowych.

Leczenie cytomegalii za jego pomocą polega na tym, że środek hamuje polimerazę DNA, blokując miejsca wiązania pirofosforanu. Należy również do inhibitorów enzymu odwrotnej transkryptazy retrowirusów. Nie u wszystkich, u których zostanie zdiagnozowana cytomegalia leczenie za pomocą foskarnetu jest możliwe.

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest nadwrażliwość lub niewydolność nerek. Działania niepożądane, które może wywołać to zaburzenia nerek, żołądka i jelit. Jeśli foskarnet jest stosowany miejscowo, powoduje zaczerwienienie, świąd i odczyny zapalne. Skutki uboczne foskarnetu przyjmują postać wymiotów, nudności, zaparć i biegunki.

Może też dojść do hipokalcemii, hipokalemii lub hipomagnezemii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.