Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Czerwienica prawdziwa (łac. polycythemia vera) jest chorobą, która występuje także pod nazwą erytrocytozy.

Ladit 280x336

Należy do pierwotnych chorób mieloproliferacyjnych. Czerwienica prawdziwa przebiega ze zwiększeniem liczby erytrocytów, trombocytów i granulocytów. Czerwienica prawdziwa występuje najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. W przypadku choroby, jaką jest czerwienica prawdziwa, przyczyny nie są do końca poznane.

Wtórna czerwienica prawdziwa, przyczyny ma natomiast związane z chorobami płuc.

Wtórna czerwienica prawdziwa, przyczyny może mieć także powiązane z chorobami serca.

Czerwienica prawdziwa, która nie jest prawidłowo leczona, może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. zakrzepów żylnych i tętniczych. Do powikłań czerwienicy prawdziwej zalicza się także skazę krwotoczną oraz zwłóknienie szpiku i jego niewydolność.

Czerwienica prawdziwa może doprowadzić do rozwoju ostrej białaczki oraz choroby wrzodowej rozwijającej się w obrębie żołądka i dwunastnicy.

 

Rozpoznanie czerwienicy prawdziwej jest oparte na kryteriach głównych i mniejszych. Do pierwszej grupy zalicza się splenomegalię, czyli powiększenie śledziony, samoistny wzrost kolonii erytroidalnych, wzrost masy erytrocytów krążących we krwi oraz brak specyficznego transkryptu genu fuzyjnego.

Ladit 160x600

Mówiąc o kryteriach diagnostycznych należy wspomnieć także o konieczności wykluczenia czerwienicy rzekomej i wtórnej. Kryteria mniejsze służące do rozpoznania czerwienicy prawdziwej obejmują między innymi występowanie zmniejszonego bądź prawidłowego stężenia EPO w surowicy, a także pojawienie się bogatokomórkowego szpiku z przewagą rozrostu linii megakariopoetycznej lub erytropoetycznej.

W przebiegu czerwienicy prawdziwej dochodzi przewagi erytropoezy. Jest to proces polegający na namnażaniu się i różnicowaniu erytrocytów z komórek macierzystych znajdujących się w szpiku kostnym kości płaskich, a także przy nasadach kości długich. Erytropoetyna znajdująca się we krwi kontroluje przebieg wspomnianego procesu.

Erytropoeza przebiega prawidłowo nie tylko dzięki odpowiedniemu stężeniu erytropoetyny we krwi. Konieczne jest także zaistnienie czynników krwiotwórczych, do których należą między innymi żelazo, witamina C, kwas foliowy oraz witaminy B12 i B6, a także kwasy i substancje białkowe oraz hormony.

Wspomniana wyżej erytropoetyna jest glikoproteinowym hormonem peptydowym, którego podstawowym zadaniem jest stymulowanie różnych etapów erytropoezy. Skutkuje to zwiększeniem produkcji erytrocytów przez szpik kostny. Erytropoetyna jest produkowana przez nerki i wątrobę.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • czerwienica prawdziwa rokowania
  • czerwienica prawdziwa
  • czerwienica prawdziwa przyczyny
  • czerwienica rokowania

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.