Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dąb bezszypułkowy może nam być znany również ze swojej łacińskiej nazwy quercus sessilis. Występowanie tego gatunku drzewa jest o wiele rzadsze w porównaniu do dębu szypułkowego.

Ladit 280x336

Najczęściej ten właśnie gatunek możemy spotkać na swojej drodze w górach. Jest to bardzo charakterystyczne drzewo wyróżnia się bardzo rozłożystą koroną oraz niezwykle spękaną korą.

Podstawowym surowcem leczniczym wykorzystywanym w medycynie jest kora dębu bezszypułkowego (bardzo często kora dębu nazywana jest dębianką). Z tej części drzewa produkuje się bardzo często używaną tkaninę, która stosowana jest przede wszystkim do tamowania różnorodnych krwawień np. krwawienie z nosa. Dodatkowo quercus sessilis wykorzystywany jest do produkcji maści.

Owoce dębu bezszypułkowego wykorzystywane są, jako środek do hamowania uporczywych biegunek. W tym celu żołędzie zostają zmielone ( muszą być one jednak całkowicie dojrzałe!) ? w ten sposób pozyskuje się tzw. kakao żołędziowe.

Liście natomiast pełnią równie bardzo ważną rolę w medycynie ? mianowicie zostają one wykorzystane na trudno gojące się rany. Najbardziej jednak popularnym środkiem leczniczym znanym wszystkim jest kora dębu.

Pozyskuje się ją z bardzo młodych gałązek oraz pni (zbiór rozpoczyna się od marca i trwa aż do kwietnia). Niezwykle ważne jest to, aby zbiór rozpoczął się przed rozwinięciem się liści.

Następnie kora suszona jest w temperaturze ponad 36 stopni C. Kora dębu jest pomocna podczas borykania się ze stanami zapalnymi np. jamy ustnej, dodatkowo pomaga w walce z uporczywymi biegunkami, działa pozytywnie na strukturę włosów, które są podatne na wypadanie czy też przetłuszczanie się.

Ladit 160x600

Nie poleca się płukania włosów naparem z kory w przypadku jasnych włosów, ponieważ kora dębu ma działanie przyciemniające!

Właściwości dębu bezszypułkowego

Dzięki odpowiedniemu połączeniu napar z kory dębu powoduje koagulację białka dzięki temu możliwe jest wytworzenie się na powierzchni, jelit zdenaturowanego białka. W efekcie występuje tym samym działanie ściągające (znacznie utrudnione zostaje przenikanie wody) powodujące ustąpienie biegunki.

Grabinki zmniejszają przenikliwość toksyn do organizmu (mają działanie ściągające oraz przeciwzapalne).

Dąb bezszypułkowy dokładniej napary z kory stosowane są coraz częściej podczas nowotworów, nieżytu żołądka, żółtaczki czy też czerwonki ? należy jednak pamiętać, że najczęściej nie jest to czysty napar z kory dębu dodatkowo w naparze pojawiają się inne naturalne składniki uzupełniające.

NUIGDY NIE NALEŻY SAMODZIELNIE PRZYGOTOWYWAĆ NAPARÓW!!!

Samodzielne suszenie kory oraz dodawanie do wywarów innych ziół może wiązać się z nieprzewidzianymi skutkami!!! Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem bądź też farmaceutą.

Napar z kory stosuje się również zewnętrznie w przypadku pojawienia się odmrożeń , oraz poparzeń. W celu przemywania ran (stosowanie okładów) zaleca się ok 20g kory dębu na 1 litr wody. Kore zalewamy gorącą niegotującą się wodą odstawiamy pod przykryciem na 10minut. Należy pamiętać, że wywar zawsze powinien być świeży nieodpuszczalne jest przechowywanie raz przyrządzonego wywaru przez kilka dni. (2 dni są optymalną ilością).Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.