Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Depresja (łac. depressus) to choroba o podłożu psychicznym. Pojawia się niepostrzeżenie gdy nas dopada pogarsza się nasz nastrój, nie chcemy się spotykać z najbliższym otoczeniem.  

Ladit 280x336

Osoby cierpiące na depresję odsuwają się od otoczenia - zamykają się w sobie.  Depresja powoduje to iż stajemy się wyciszeni i nieobecni.

Bardzo często depresja pojawia się na wskutek traumatycznego przeżycia, śmierci bliskiej osoby, rozstania a nawet brzydkiej pogody.  Jest to tym samym najczęstsza choroba psychiczna jaka dotyka dorosłe osoby. Najczęściej cierpią na nią osoby w podeszłym wieku pomiędzy 40 - 50 rokiem życia.

Natomiast gdy występuje po 55 roku życia bardzo często choroba ta wymaga hospitalizacji.

Depresja to nie tylko problem kobiet ale również coraz większej ilości mężczyzn.

Depresja jest najczęstszym sprawcą samobójstw dotyka prawie 25% osób. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza i zastosowanie szybkiej terapii.

Wtedy można uniknąć nieprzyjemnych skutków które wiążą się z depresją. W rzeczywistości bardzo często bagatelizuje się objawy depresji ( lekceważy się je) - skutkuje to tym że niestety można przez to stracić najbliższą nam osobę.

Depresja zaburza funkcjonowanie rodzinny, osoba chorująca znacznie zaniedbuje swoje obowiązki domowe. Nie angażuje się w życie rodzinne - chodzi własnymi ścieżkami.

Ladit 160x600

Zaniedbania dotyczą również życia zawodowego - w bardzo wielu przypadkach chore osoby muszą zrezygnować z wykonywanej pracy ponieważ nie są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Depresja jednego ze współmałżonków może doprowadzić nawet do separacji a co gorsze nawet do rozwodu.

Coraz częściej możemy się spotkać z objawami depresji podczas porodu. Wtedy to też młode matki odcinają się od społeczeństwa wskutek ogromnego wysiłku, strachu, lęku który towarzyszył porodowi.  Tak jak podczas każdej choroby psychicznej liczy się wyrozumiałość i wsparcie najbliższych nam osób.

Chociaż nieraz bywa to bardzo trudne i wymaga to ogromnych wyrzeczeń warto pomóc najbliższej osobie w jej problemie.  Gdy podczas depresji nie pojawiają się myśli samobójcze można ją prawie w 100% wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych.

Nawet gdy objawy ustąpią chora osoba cały czas powinna uczęszczać na dalsze terapie. Podstawowym błędem jaki popełnia rodzina jest brak wydania zgody aby hospitalizować cierpiącą na depresję najbliższą osobę - tym samym nie zdają sobie sprawy jak wielką krzywdę jej wyrządzają.

Bardzo duży procent osób cierpiących na depresję mogłyby przeżyć gdyby została podjęta pozytywna decyzja o ich hospitalizacji. Osoby cierpiące na depresję powinny pozostać pod stałą obserwacją i opieką lekarską.