Dlaczego kaszki są ważne w diecie niemowląt?

Rozszerzając dietę niemowlaka, często pojawiają się wątpliwości na temat tego, kiedy i w jakiej postaci podać dziecku gluten, który jest silnym alergenem. Jednak każdy maluch powinien prędzej, czy później otrzymać zboża zawierające gluten, najlepiej w postaci błyskawicznych kaszek dla niemowląt.

Kaszki z glutenem, czy bez? Od czego zacząć?

Kaszkę bezglutenową, czyli ryżową, kukurydzianą, gryczaną lub jaglaną podaje się niemowlętom na początku rozszerzania diety, jeszcze przed podaniem kaszki zawierającej gluten. Podając dziecku nowy pokarm, trzeba pamiętać, żeby robić to stopniowo- zaczynając od małych porcji. W podobny sposób należy wprowadzić do diety niemowlaka gluten. Nie ma szczegółowych wytycznych, kiedy dokładnie trzeba podać dziecku kaszkę zawierającą gluten, lecz powinno się to odbyć między 6 a 12 miesiącem życia. Kaszki z glutenem to te, które zawierają pszenicę, owies, jęczmień i żyto. Do grupy kaszek glutenowych należą kaszki orkiszowe, kasza manna, kuskus oraz pszenica durum. Po pierwszym karmieniu kaszką z glutenem należy uważnie obserwować dziecko, ponieważ może pojawić się reakcja alergiczna na gluten w postaci wysypki, biegunek lub wymiotów.

Smoczki do butelek z szerokim otworem, specjalne do podawania kaszek.

Najlepszym sposobem podawania dziecku kaszek jest karmienie łyżeczką, jednak nie każdy maluch zaakceptuje od razu nową formę karmienia. Dlatego warto zaopatrzyć się w nowe smoczki do butelek, które będą miały szerszy otwór, dzięki któremu pokarm o gęstszej konsystencji przepłynie bez problemu. Karmiąc niemowlę kaszką z butelki, trzeba mimo wszystko podejmować próby karmienia łyżeczką, ponieważ karmienie butelką zwiększa ryzyko próchnicy zębów i skrzywienia zgryzu. Zanim niemowlę nauczy się i przyzwyczai do karmienia łyżeczką, trzeba pamiętać, aby regularnie wymieniać smoczki do butelek na nowe.

Dlaczego kaszki są tak istotne w diecie niemowlaka?

Wraz z rozwojem układu pokarmowego niemowlęcia, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Do około pół roku, wyłączne karmienie mlekiem jest wystarczające. Po tym czasie rozpoczyna się rozszerzanie diety o pokarmy stałe, kaszki i zupki o gęstszej konsystencji. Kaszki zbożowe są ważne w diecie niemowlaka, ponieważ zawierają błonnik, witaminy, minerały, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Podawanie kaszek jest najlepszym sposobem na włączenie do diety różnorodnych zbóż, zarówno tych z glutenem, jak i bez glutenu. Poza tym kaszki są wysoko kaloryczne, zatem idealnie nadają się na śniadanie lub kolację- wtedy jest szansa, że dziecko dłużej pośpi.