Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dreszcze są drobnofalistym drżeniem ciała wywołanym nieskoordynowanymi skurczami mięśni. W przypadku, gdy występują dreszcze, przyczyny, objawy są rezultatem szybkiego wzrostu temperatury ciała. 

Ladit 280x336

Dreszcze występują nie tylko u człowieka, ale też u wszystkich zwierząt, które są stałocieplne. Z reguły dreszcze są objawy ostrych chorób zakaźnych. Dreszcze przyczyny mogą mieć związane z takimi chorobami, jak dur plamisty i powrotny czy malaria.

Poza tym, dreszcze przyczyny mogą mieć związane z zapaleniem płuc oraz ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Dreszcze przyczyny nie zawsze mają powiązane z poważnym stanem patologicznym toczącym się w organizmie. Mogą towarzyszyć także wyziębieniu, albo krótkotrwałym uczuciu zimna.

Gorączka występuje w sytuacji, gdy temperatura ciała przekracza normę fizjologiczną 36,6 lub 37 stopni Celsjusza. Gorączka występuje jako efekt udaru cieplnego, albo podrażnienia ośrodka termoregulacji, który jest zlokalizowany w podwzgórzu.

Za podrażnienie są odpowiedzialne toksyny bakteryjne, produkty rozpadu martwych komórek i wirusy. Można wyróżnić kilka typów gorączek, w tym gorączkę nieregularną, powrotną, przerywaną i trawiącą. Gorączka, która pojawia się w przebiegu chorób zakaźnych, między innymi w płatowym zapaleniu płuc. Powodują ją związki chemiczne, które znajdują się w komórkach drobnoustrojów.

Ladit 160x600

Za dreszcze są w pewnym stopniu odpowiedzialne interleukiny, zwane także cytokinami.

 

Mają charakter peptydów i białek, które są wytwarzane przez liczne komórki biorące udział w odpowiedzi immunologicznej oraz nie mają zdolności wiązania antygenu. Interleukiny są mediatorami, które umożliwiają wzajemne oddziaływanie krwinek białych oraz stymulują ich namnażanie, aktywność i różnicowanie.

Cytokiny są produkowane przez limfocyty i makrofagi. W organizmie człowieka znajduje się aż dwanaście rodzajów tego typu związków.

Temperatura ciała człowieka jest w dużej mierze zależna od miejsca pomiaru, poziomu aktywności danej osoby oraz pory dnia. Wahania temperatury wynikają z rytmu okołodobowego, a u kobiet także z cyklu menstruacyjnego. Dzienne wahania temperatury u ludzi mogą być zaobserwowane w zależności od aktywności i spoczynku.

Najniższa temperatura występuje między godziną 23 a 3, natomiast najwyższa między 10 i 18.

W trakcie fazy folikularnej przeciętna podstawowa temperatura ciała wynosi około 36,7 stopni Celsjusza, a w trakcie owulacji wzrasta do około 37,3 stopni Celsjusza. Dzięki obserwacji zmian temperatury ciała, kobiety mogą wyznaczyć moment owulacji, co jest pomocne w planowaniu rodziny.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • dreszcze przyczyny
  • dreazcze

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.