Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Drgawki (łac. convulsiones) są mimowolnymi skurczami mięśni występującymi w przebiegu niektórych chorób, między innymi padaczki, tężca lub cukrzycy.

Ladit 280x336

Drgawki mogą pojawiać się także przy wysokiej gorączce, czyli przekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Drgawki mogą występować w formie napadów. Napady drgawkowe są uważane za wieloprzyczynowy zespół choroby, które występowanie jest skutkiem tworzenia się ognisk neuronów w mózgu.

Są to neurony, które charakteryzują się nieprawidłową budową, albo zaburzonym przewodnictwem.

Napad drgawkowy charakteryzuje się nagłym początkiem oraz jest spowodowany zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas napadu drgawkowego osoba chora zwykle traci przytomności. Konwulsje mogą spowodować przerwy w oddychaniu oraz wymioty.

Samoistne drgawki bardzo rzadko stwarzają zagrożenie dla życia.

 

Niemniej groźne jest ryzyko powstania niedrożności dróg oddechowych. Poza tym, konwulsje powodują ryzyko pojawienia się urazu podczas napadu. Okres trwania drgawek zwykle nie przekracza pięciu minut.

Można wyróżnić liczne przyczyny drgawek. Niekiedy przyczyna pozostaje nieustalona. Do głównych przyczyn drgawek zalicza się występowanie przewlekłych schorzeń neurologicznych, na przykład padaczki, zatrucia, zaburzeń metabolicznych, urazów czaszkowo-mózgowych i guzów mózgu.

Ladit 160x600

Po wystąpieniu drgawek chory może pozostawać nieprzytomny. Po odzyskaniu przytomności zwykle czuje się wyczerpany i zasypia. Zadania ratownika obejmują ocenę miejsca zdarzenia pod względem bezpieczeństwa.

Powinien usunąć przedmioty, które mogą wywołać uraz u chorego. Poza tym, należy zabezpieczyć podstawowe funkcje życiowe i zadbać o tlenoterapię. Kolejnym zadaniem ratownika jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, jeżeli jest to możliwe.

Konieczne jest stałe utrzymywanie drożności dróg oddechowych. Podczas napadu ratownik powinien chronić głowę chorego przed urazami. Jeżeli wystąpią wymioty, konieczne jest odwrócenie pacjenta na bok. Nie należy wkładać przedmiotów do jamy ustnej, za wyjątkiem rzeczy, które służą do utrzymania prawidłowej drożności dróg oddechowej.

Wyróżnia się kilka rodzajów drgawek, między innymi drgawki alkoholowe i drgawki kloniczne. Drgawki dzielą się na drgawki kloniczne i toniczne. Napady toniczne charakteryzują się stałym napięciem mięśni. Z kolei drgawki kloniczne pojawiają się wówczas, gdy dochodzi do przerywanego napięcia.

Mają postać krótkich i gwałtownych skurczów mięśni, albo kilku grup mięśniowych. Jest to główna różnica między drgawkami tonicznymi a klonicznymi. Podział na drgawki kloniczne i toniczne jest uważany za podstawowy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.