Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dur plamisty (łac. Typhus exanthematicus) jest chorobą zakaźną należącą do szerokiego grona schorzeń znanych jako riketsjozy. Dur plamisty jest wywoływany przez bakterie z rodziny Rickettsiaceae.

Ladit 280x336

Endemiczny dur plamisty jest powodowany przez drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak Rickettsia prowazekii.

W przypadku tej odmiany choroby źródłem zakażenia jest wyłącznie chory człowiek. Zarazki są przenoszone przez wszy odzieżową i głowową. Znajdują się w ich kale, wraz z którym zostają wtarte w uszkodzony naskórek.

Drapanie skóry powoduje, że drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do krwi.Okres wylęgania w przypadku endemicznego duru plamistego wynosi około 12-14 dni. Choroba jest sygnalizowana przez wysoką temperaturę ciała i dreszcze.

Objawy pojawiają się nagle, a po około 5 dniach występuje krwotoczna, plamista wysypka zajmująca stopniowo całe ciało.

W przypadku endemicznego duru plamistego wywoływanego przez bakterie Rickettsia prowazekii występują objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a dokładniej mówiąc zamroczenie, omamy, podniecenie. W przebiegu choroby może dojść do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego i zapaści.

Dur plamisty jak możemy zapobiegać powstaniu tejże choroby?

Profilaktyka duru plamistego polega na zwalczaniu wszy, stosowaniu szczepień ochronnych i izolacji chorych. Nawroty duru plamistego zdarzają się bardzo rzadko, bo po około 6 tygodniach cierpienia chorego choroba pozostawia trwała odporność.

Ladit 160x600

Drugą odmianą choroby jest dur plamisty endemiczny powodowany przez Rickettsia typhi (mooseri). Źródłem zakażenia w tym przypadki nie jest człowiek, lecz szczur oraz inne małe gryzonie. Zarazki są przenoszone za pośrednictwem pcheł szczurzych. Dur plamisty jest zwany także pod innymi nazwami, między innymi tyfusu plamistego. Inne określenia choroby, z którymi można spotkać się w medycznych publikacjach to dur wysypkowy i dur osutkowy.

Do jakiej grupy chorób zalicza się dur plamisty?

Riketsjozy są chorobami zakaźnymi, do grona których zalicza się między innymi dur plamisty. Z reguły są to schorzenia odzwierzęce. Do rozwoju choroby dochodzi w wyniku kontaktu ze zwierzętami przenoszącymi zarazki. Rezerwuarami drobnoustrojów wywołujących riketsjozy są zwykle człowiek i zwierzęta, w tym głównie gryzonie.

Wektory zarazków, czyli organizmy odpowiadające za przeniesienie zakażenia z człowieka i zwierzęcia na innego człowieka lub zwierzę, to przede wszystkim stawonogi. Najczęściej czynniki patogeniczne są przenoszone przez roztocza, kleszcze, wszy i pchły.

Wśród przykładów riketsjoz najczęściej wymienia się gorączkę śródziemnomorską, gorączkę plamistą Gór Skalistych, gorączkę Q oraz opisany wyżej dur plamisty. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.