Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dusznica bolesna (łac. angina pectoris) jest chorobą polegającą na występowaniu napadu bólu zlokalizowanego w okolicy mostka lub serca.

Ladit 280x336

Dusznica bolesna rozwija się w rezultacie utrudnienia, albo zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Dusznica bolesna z reguły jest spowodowana miażdżycą. W przypadku choroby, jaką jest dusznica bolesna przyczyny wiążą się ze zwężeniem światła naczyń wieńcowych prowadzącego do spowolnienia przepływu krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Schorzenie może występować jako dusznica bolesna stabilna, albo niestabilna. Dusznica bolesna niestabilna jest zespołem klinicznym stanowiącym jedną z postaci choroby wieńcowej. Ma przemijający ostry charakter. Dusznica bolesna niestabilna zwykle wynika z pęknięcia blaszki miażdżycowej.

Ma charakter krytycznego zmniejszenia się przepływu wieńcowego.

Dusznica bolesna niestabilna różni się od stabilnej tym, że nie ma przewlekłego charakteru.

 

Do dusznicy bolesnej niestabilnej zalicza się także takie stany chorobowe, jak zawał serca bez załamka Q, dusznicę pozawałową i naczynioskurczową. Choroba, o której mowa wymaga pilnego leczenia szpitalnego, co wynika z zagrożeniem wystąpienia zawału serca.

Ladit 160x600

Może przybierać postać bólów wieńcowych w czasie odpoczynku, które trwają ponad 20 minut, albo świeżej, ciężkiej dusznicy bolesnej lub znacznego nasilenia dusznicy. Ciężka dusznica bolesna znana jako dusznica bolesna i dławica piersiowa jest jedną z postaci choroby niedokrwiennej.

Charakteryzuje się występowaniem bólu, któremu towarzyszy uczucie pieczenia bądź ucisku w klatce piersiowej. Z reguły ma związek z wysiłkiem fizycznym. Do głównych przyczyn angina pectoris należy niedostateczne ukrwienie serca, które wynika ze zwężenia jednej, albo kilku tętnic wieńcowych.

Miażdżyca będąca główną przyczyną opisywanego schorzenia, jest chorobą zwyrodnieniową naczyń krwionośnych.

Polega na tym, że na wewnętrznej powierzchni ścian tętnic tworzą się blaszki miażdżycowe, które są zbudowane z cholesterolu oraz wapnia, które się w nim odkłada. Zmiana powierzchni naczynia prowadzi do powstawania przyściennych zakrzepów oraz zwężenia światła naczynia. Miażdżyca powoduje upośledzenie prawidłowego przepływu krwi prowadząc tym samym do niedokrwienia narządów, które są zaopatrywane przez naczynie.

Do miażdżycy prowadzi dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, a także palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, a także siedzący tryb życia. Miażdżyca jest chorobą, która rozwija się we wszystkich tętnicach organizmu, w tym w naczyniach wieńcowych oraz tętnicach kręgowych i szyjnych, które zaopatrują mózg.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • niestabilna dusznica bolesna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.