Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Duszność krtaniowa jest chorobą rozwijającą się w wyniku zwężenia światła dróg oddechowych w odcinku krtaniowym.

Ladit 280x336

Przebieg duszności krtaniowej zwykle jest nagły i ostry, dlatego chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Duszność krtaniowa jest zagrożeniem głównie dla dzieci. Krtań dziecka jest węższa niż krtań dorosłego, a podrażnienie powoduje obrzęk.

W konsekwencji pojawiają się trudności w oddychaniu, które mogą przybrać postać świszczącego oddechu. Charakterystyczny objaw jest powodowany wdychaniem i wydychaniem powietrza.

Duszność krtaniowa jest mocno nasilona, jeżeli krtań zostanie zablokowana ciałem obcym. Zwężenie krtani narastające stopniowo umożliwia organizmowi odpowiednie przystosowanie się do zmniejszonej ilości dostarczanego tlenu.

Przyczyny duszności krtaniowej są związane z guzem, stanem zapalnym gardła lub ciałem obcym.

Nagła duszność krtaniowa charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem.

Dzieci są najbardziej narażone na nagłe napady duszności, z uwagi na większą tendencję błony śluzowej do szybkiego reagowania obrzękiem.

Obrzęk może pojawić się nie tylko pod wpływem czynników zapalnych, ale także pod wpływem czynników alergicznych i toksycznych.

Ladit 160x600

Do pogorszenia oddychania może dojść w wyniku stresu i zwiększonego wysiłku fizycznego. W razie duszności krtaniowej czasami konieczne jest wykonanie tracheotomii.

Zabieg otolaryngologiczny polega na otwarciu przedniej ściany tchawicy i wprowadzeniu rurki do światła dróg oddechowych. W ten sposób można utrzymać prawidłową wentylację płuc. Tracheotomia umożliwia dopływ powietrza do płuc z pominięciem krtani, nosa i gardła.

Wyróżnia się kilka rodzajów wspomnianego zabiegu, w tym między innymi tracheotomię nagłą, tracheotomię planową, tracheotomię górną i środkową oraz tracheotomię dolną.

Nagła tracheotomia jest pilna, zaś nienagła planowana w odniesieniu do konkretnego pacjenta.

Tracheotomia górna polega na otwarciu tchawicy powyżej węziny tarczycy. Środkowa tracheotomia opiera się natomiast na otwarciu tchawicy po wcześniejszym przecięciu i podwiązaniu węziny tarczycy.

Z kolei tracheotomia dolna polega na otwarciu tchawicy poniżej węziny tarczycy. Najczęściej stosuje się środkową tracheotomię, ponieważ jest ona najbardziej bezpieczna dla pacjenta.

Duszność krtaniowa może doprowadzić do zgonu.

Wskazaniem do wykonania tracheotomii jest występowanie oparzeń dróg oddechowych, wystąpienie ciężkich urazów twarzoczaszki oraz przeszkody w drogach oddechowych.

Obustronne porażenie fałdów głosowych i przedłużona intubacja również są wskazaniem do przeprowadzenia opisanego zabiegu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.