Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dychawica oskrzelowa (łac. asthma bronchiale), zwana astmą oskrzelową jest przewlekłą i zapalną choroba dróg oddechowych.

Ladit 280x336

Podłożem schorzenia, jakim jest dychawica oskrzelowa jest nadmierna reaktywność oskrzeli prowadząca do nawracających napadów kaszlu i duszności. Napady choroby występują najczęściej w nocy i nad ranem. Podłożem napadów jest wydzielanie wielu mediatorów przez komórki układu oddechowego.

Prowadzą one do zmiennego ograniczenia przepływu tlenu w drogach oddechowych.

Dychawica oskrzelowa bardzo często ustępuje samoistnie, albo pod wpływem leczenia. Dychawica oskrzelowa należy do grona chorób psychosomatycznych. Może być wywołana przewlekłym alergicznym nieżytem nosa, czyli innymi słowy katarem siennym.

Dychawica oskrzelowa jest powodowana przez czynniki środowiskowe i genetyczne. Do pierwszego grona należą ekspozycja na alergen i czynniki zawodowe, a także zakażenie dróg oddechowych i leki oraz antygeny pokarmowe.

Wśród czynników środowiskowych wymienia się także palenie tytoniu, dietę i zanieczyszczenie powietrza.

Z kolei czynniki genetyczne obejmują niski wzrost, małą wagę urodzeniową i atopię. Diagnostyka dychawicy oskrzelowej opiera się na występowaniu dolegliwości zgłaszanych przez chorego oraz badaniach dodatkowych.

Ladit 160x600

Wykonuje się przede wszystkim spirometrię z próbą rozkurczową, a także prowokacyjne testy wziewne i skórne. Do badań dodatkowych wykonywanych w celach diagnostycznych zalicza się także poziom swoistych przeciwciał obecnych w surowicy krwi.

Można wyróżnić kilka postaci astmy, do których zalicza się takie choroby jak astma o podłożu alergicznym, astma niealergiczna i dychawica oskrzelowa mieszana. Dychawica oskrzelowa mieszana posiada cechy astmy o podłożu alergicznym i astmy niealergicznej.

Dychawica oskrzelowa mieszana, podobnie jak inne typy astmy, jest chorobą, której można skutecznie zapobiegać, na przykład poprzez wyeliminowanie pokarmów, na jakie jest uczulony chory.

 

Chcąc zapobiec napadom astmy, trzeba przede wszystkim ograniczyć kontakt z alergenami oraz substancjami drażniącymi.

Osoby chore powinny unikać także biernego palenia. Dym tytoniowy powoduje nasilenie objawów astmy. Jeżeli występuje nadwrażliwość na sierść, to konieczne jest zrezygnowanie z posiadania zwierząt domowych.

Duszności mogą się pojawić w rezultacie stresujących sytuacji. Stąd też warto nauczyć osobę chorą stosowania technik odprężania. Najlepiej unikać stresujących sytuacji, ale nie zawsze jest to możliwe. Stres jest nieodłącznym elementem codzienności, dlatego trzeba nauczyć się radzenia sobie z nim.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • dychawica oskrzelowa mieszana
  • dychawica oskrzelowa
  • co to jest dychawica oskrzelowa mieszana

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.