Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie dysplazji stawu biodrowego powinno być rozpoczęte jak najwcześniej, już w pierwszych dniach życia dziecka.

Ladit 280x336

Początkowo leczenie dysplazji stawu biodrowego polega na utrzymaniu kończyn dolnych w pozycji płodowej, a zatem w odwiedzeniu około 50 stopni i w zgięciu około 110 stopni. Z reguły leczenie dysplazji stawu biodrowego wymaga zastosowania specjalnych uprzęży.

Zwykle stosuje się poduszkę Frejki lub uprząż Pawlika. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się także szyna Koszli. W przypadku braku repozycji dalsza terapia nie jest wskazana, ponieważ może spowodować trwałe uszkodzenie stawu. Metodą z wyboru jest wówczas leczenie operacyjne.

W przypadku, gdy występuje dysplazja stawu biodrowego, leczenie należy zastosować od razu, ponieważ może dojść do zmian wtórnych. Obejmują opóźnienie rozwoju jądra kostnienia oraz zmianę kierunku wzrostu głowy kości udowej. Prowadzi to do powstania tak zwanego biodra koślawego.

Głowa kości udowej przemieszczona do góry wytwarza panewkę wtórną. Później dochodzi do wytworzenia zmian zwyrodnieniowych.

Jeżeli zostanie zdiagnozowana dysplazja stawu biodrowego, leczenie przeważnie wymaga zastosowania szelek Pawlika, zwanych także uprzężą Pawlika. Szelki utrzymują nóżki dziecka w zgięciu i odwiedzeniu ud w biodrowych stawach. Podczas ich stosowania dziecko powinno być ułożone na brzuchu i skierowane twarzą do osoby dorosłej.

Ladit 160x600

Szelki są bardzo często stosowane w terapii wady wrodzonej, jaką jest  dysplazja stawu biodrowego.

 

Leczenie zwykle trwa około 3 miesiące.

Poduszka odwodząca Frejki, zwana potocznie frejką, jest stosowana w terapii wrodzonej dysplazji bioder u noworodków i niemowląt, a także w przypadku, gdy istnieje ryzyko dysplazji rozwojowej u niemowląt cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.

Poduszka odwodząca Frejki jest stosowana również w doleczaniu czynnościowym wrodzonej dysplazji bioder u dzieci w 12 - 18 miesiącu życia oraz w procesie rehabilitacji leczniczej. Zadaniem poduszki odwodzącej Frejki jest utrzymanie kończyn dolnych dziecka w pozycji korekcyjnej, ze zgięciem w stawie biodrowym, odwiedzeniem oraz w rotacji wewnętrznej ud.

Umożliwia dystalnym częściom kończyn, od kolan, pełną swobodę ruchów. Poduszki Frejki mają wkład usztywniający, który jest zrobiony z filcu pokrytego folią. Szelki są odpowiednio stabilizowane na tułowiu, zaś pokrowiec jest zaprojektowany w ten sposób, żeby można było go łatwo zdjąć i wyprać.

Zamiast poduszki Frejki ortopeda może zalecić stosowanie rozwórki Koszli. Dziecko początkowo jest niespokojne, ale z czasem przyzwyczaja się zarówno do poduszki, jak i rozwórki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.