Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dysplazja sutka (łac. dysplasia mammae) jest jednym z etapów rozwoju raka sutka. W przebiegu dysplazji sutka dochodzi do powstania niewielkich torbieli wyczuwalnych pod palcami.

Ladit 280x336

Najczęściej występuje ona u kobiet między 40. a 70. rokiem życia. Początkowo ma on postać niewielkiego guzka lub stwardnienia wyczuwalnego podczas mycia piersi. Dysplazja jest zmianą przedrakową oznaczającą stadium między rozrostem i nowotworem.

Zmiany nowotworowe zachodzą wówczas w obrębie tkanek.

W procesie dysplazji dochodzi do zaburzeń w budowie tkanki wskazujących na transformację nowotworową. Dochodzi do nieprawidłowości budowy komórek, ich dojrzewania oraz różnicowania.

Podczas rozwoju dysplazji sutka dochodzi do stopniowej przebudowy zdrowego narządu.

U kobiet między 45. a 55. rokiem życia może wystąpić torbielowato-włóknista choroba gruczołu sutkowego. Dochodzi wówczas do licznych, pojedynczych zmian drobnotorbielkowych zwanych dysplazją. Pojawiają się również duże torbiele rozwijające się w miąższu sutka.

Są one skutkiem przewlekłych zaburzeń hormonalnych.

W trakcie rozwoju dysplazji sutka wewnątrz piersi rozwijają się niewielkie i elastyczne zgrubienia.

Kobieta może odczuwać ból i pieczenie w obrębie piersi, a z sutka może sączyć się wydzielina. Nie zawsze dysplazja jest podłożem dla inwazyjnego raka.

Ladit 160x600

Zmiany poliferacyjno-zanikowe w sutku są tego przykładem. Dochodzi do nich w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Nie są one stanem przednowotworowym, dlatego są określane jako łagodna dysplazja sutka.

Łagodna dysplazja sutka pojawia się u ponad połowy kobiet w różnym okresie życia. Wszystkie zmiany w piersiach powinny zostać szybko zgłoszone do ginekologa. Tylko właściwe badania mogą potwierdzić łagodny charakter zmian.

Dysplazja sutka jest nienowotworowym guzem, który nie jest zapalny. Przyczyny dysplazji sutka są związane z nadmiarem estrogenów. Są one zróżnicowane pod względem wrażliwości na płciowe hormony żeńskie. Dysplazja sutka może rozwinąć się w jednym, albo w obu sutkach.

Może ona pojawić się w postaci włóknistej u młodych kobiet. Guz jest niewyraźnie ograniczony i pozbawiony tkanki tłuszczowej.

W okresie okołomenopauzalnym występują zmiany obustronne. Dochodzi wówczas do rozrostu zrębu i nabłonka oraz powstania torbieli.

Diagnoza jest oparta na rozmowie z lekarzem i wymaga starannego zbadania gruczołów sutkowych oraz innych narządów. Bardzo ważne jest to, aby przeprowadzić specjalistyczne badania, np. mammografię, USG piersi, biopsję i rentgen klatki piersiowej.

Poza tym, należy wykonać badanie krwi pod kątem poziomu hormonów. W niektórych przypadkach torbiele są usuwane chirurgiczne. W przypadku łagodnych zmian nie jest konieczna interwencja chirurgiczna.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • dysplazja sutka
  • łagodna dysplazja sutka
  • dysplazja piersiowa
  • dysplazja beninga mammae fibrosclerosis duc
  • dysplazja sutka czy to rak

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.