Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dzwonienie w uszach (łac. tinnitus auris) jest znane także pod nazwą szumów usznych. Dzwonienie w uszach polega na odczuwaniu nieprzyjemnych doznań dźwiękowych.

Ladit 280x336

Są to doznania pochodzenia endogennego. Dzwonienie w uszach może być objawem drobnych defektów w uchu wewnętrznym. Ważną cechą tej dolegliwości jest to, że dzwonienie w uchu ma subiektywny charakter. Oznacza to, że są słyszane, tylko przez osobę, która na nie cierpi.

Endogenny charakter, jaki posiada dzwonienie w uchu oznacza natomiast, że nie pochodzi z otoczenia.

Niemniej dzwonienie w uchu może być powodowane zewnętrznymi czynnikami. Przebywanie w miejscach, gdzie jest generowany zbyt głośny dźwięk, przyczynia się do pojawienia tej dolegliwości. Należy dodać, że dzwonienie w uchu może być odczuwane w uszach, albo w głowie.

Wyróżnia się także szum czaszkowy. Dzwonienie w uszach przyczyny może mieć związane ze wzrostem ciśnienia tętniczego. Wówczas szum i dzwonienie w uszach są pulsujące oraz nasilają się po wzmożonym wysiłku fizycznym i emocjach.

Ich nasilenie może zmieniać się podczas poruszania głową. Szum pochodzenia nerwowego jest natomiast częstą pozostałością po zapaleniu ucha środkowego i błędnika. Dzwonienie w uchu pochodzenia nerwowego może być także spowodowane procesem starzenia, albo pracą w hałasie.

Ladit 160x600

W większości przypadków nie udaje się ustalić przyczyny  dzwonienia w uchu. W części przypadków przyczyna jest związana z pochodzeniem centralnym, czyli z mózgiem. Defekt polega wówczas na nieodpowiednim przetworzeniu bodźców odbieranych ze świata zewnętrznego.

Zapobieganie szumom usznym polega na ochronie uszu przed zbyt dużym hałasem.

 

Zaleca się używanie ochraniaczy przez osoby, które pracują w głośnym otoczeniu. Ekspozycja na silne bodźce dźwiękowe należy do podstawowych czynników etiologicznych przyczyniających się do rozwoju tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Dyskomfort spowodowany dzwonieniem w uchu można ograniczyć także poprzez unikanie leków, które powodują uszkodzenia słuchu.

Wśród czynników etiologicznych sprzyjających pojawieniu się i rozwojowi wspomnianej dolegliwości wymienia się także bezsenność, wyczerpanie i zmęczenie oraz depresję. Należy zadbać o złagodzenie trybu życia i nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Wyczerpanie i zmęczenie mogą powodować także szereg innych dolegliwości, podobnie jak bezsenność i depresja.

Warto zadbać o zdrowie psychiczne, a nie tylko fizyczne. Ostatnim sposobem na profilaktykę przeciw szumom usznym jest ograniczenie słuchania głośnej muzyki przez słuchawki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • tinnitus przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.