Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Encefalopatia wątrobowa jest zespołem neurologicznym, który charakteryzuje się zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego.

Ladit 280x336

Encefalopatia wątrobowa rozwija się w rezultacie oddziaływania toksycznych substancji, które są gromadzone w organizmie w związku z uszkodzeniami wątroby. Encefalopatia wątrobowa może być związana z zakażeniami, krwotokami, wirusami lub alkoholem.

W przypadku, gdy występuje encefalopatia wątrobowa, dieta jest pomocna w leczeniu.

Encefalopatia wątrobowa rokowania ma stosunkowo dobre. Przewlekła encefalopatia wątrobowa rokowania ma nieco lepsze niż ostra encefalopatia wątrobowa. Rokowania są w przypadku ostrej postaci choroby znacznie gorsze, bo niektóre przypadki są bardzo ciężki i jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie jest przeszczepienie wątroby.

Do najczęściej występujących przyczyn wspomnianego schorzenia należy marskość wątroby, która przyczynia się do jej uszkodzeń. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia detoksykacji organizmu. Powstają toksyczne substancje, które szkodzą układowi nerwowemu.

Do toksyn, które są produkowane i gromadzone w organizmie należą neurotoksyny oraz tzw. fałszywe neuroprzekaźniki. Encefalopatia wątrobowa może mieć charakter utajony lub jawny. Na utajoną encefalopatię wątrobową cierpi około 70% chorych na to schorzenie.

Objawy neuropsychiczne są bardzo dyskretne. Można je wykryć dopiero na specjalnych badaniach psychometrycznych. Jawna encefalopatia wątrobowa może mieć charakter przewlekły lub ostry. Ostra encefalopatia wątrobowa charakteryzuje się tym, że objawy pojawiają się gwałtownie.

Ladit 160x600

Pojawienie się symptomów ostrej encefalopatii wątrobowej jest związane z czynnikami wyzwalającymi, do których należy zakażenie, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz przedawkowanie diuretyków.

 

Nieleczona encefalopatia wątrobowa prowadzi do śpiączki wątrobowej i głębokich zaburzeń metabolicznych, określanych jako kwasica metaboliczna. Kwasica metaboliczna jest stanem polegającym na zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej.

Dochodzi wówczas do nagromadzenia się we krwi nadmiaru substancji o kwaśnym charakterze. Może wystąpić także zmniejszenie się substancji o charakterze zasadowym.

Kwasica metaboliczna prowadzi do nasilenia katabolizmu białek i tłuszczów oraz zwiększenia aktywności enzymów, które biorą udział w beztlenowym oddychaniu. We krwi wzrasta stężenie kwasu mlekowego. Dochodzi do obniżenia wrażliwości mięśni naczyń krwionośnych na hormon zwany noradrenaliną.

Kwasica metaboliczna może być związana z biegunką, niewydolnością nerek, kwasicą mleczanową i cukrzycową lub alkoholową kwasicą ketonową. Kwasicy metabolicznej towarzyszą zaburzenia oddechowe, elektrolitowe, rytmu serca i zaburzenia świadomości.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • encefalopatia wątrobowa rokowania
  • encefalopatia wątrobowa
  • utajonej jawne encefalopatii pszewlekie zapalenie watroby marskosc

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.