Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Endometrioza (łac. endometrium) to choroba kobieca która występuje u ponad 12% kobiet które miesiączkują. 

Ladit 280x336

Warto jednak podkreślić że bardzo nieliczne przypadki tejże choroby stwierdzono u mężczyzn którzy przez kilka lat leczyli się z powodu niewydolności gruczołu krokowego (prostaty).

Endometrioza bardzo często zamiennie nazywana jest gruczolistością. Choroba ta coraz częściej dotyka coraz to młodsze kobiety. Szybkie tempo życia, zanieczyszczenia, nieodpowiednia dieta sprzyjają powstaniu endometriozy warto dodać że chorobę tą spotyka się głównie w krajach wysoko rozwiniętych. Powstanie tej choroby może również wiązać się z wielokrotną ingerencją chirurgiczną.

Endometrioza dotyczy okolic narządów rodnych kobiet.

Warto mieć na uwadze że każda zewnętrzna ingerencja w ciało kobiety np. przebyte usuwanie ciąży, laparoskopia, cesarskie cięcie, biopsja czy też różnorakie operacje narządów rodnych może doprowadzić do powstania endometriozy.

Choroba ta powstaje na skutek rozrastania się komórek endometrium poza obrębem jamy macicy. W głównym stopniu za powstanie tej choroby odpowiedzialne są hormony które przyczyniają się do regulowania comiesięcznego cyklu kobiety. Bardzo często zdarza się że krew nie ma odpowiedniego ujścia z jamy macicy dlatego też zaczynają pojawiać się malutkie skrzepy, torbiele.

Ladit 160x600

Często występuje również stan zapalny w obrębie narządów rodnych kobiet. Ogniska endometriozy mogą zmieniać swoje położenie wraz z kolejnym cyklem miesiączkowym kobiety.

Endometrioza przyczynia się do pojawienia się niepłodności!

Kobiety różnie reagują na tą chorobę jedne nie odczuwają bólu związanego z endometriozą inne natomiast nie mogą poradzić sobie z taki silnym bólem.

Najczęściej ból pojawia się po miesiączce, w trakcie gdy w organizmie kobiety dochodzi do owulacji, podczas stosunku itp.

Podczas gdy ból pojawia się w określonych sytuacjach bądź też gdy utrzymuje się przez dłuższy czas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji.

Zaniepokoić powinny również bóle w okolicach dolnego odcinka pleców.
warto zapisywać wszystkie sytuacje w których pojawia się ból dzięki temu lekarz szybciej może zdiagnozować nasz przypadek.

Nieleczona endometrioza może przyczynić się do powstania nowotworów narządów rodnych, może to również grozić usunięciem narządów rodnych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.