Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Erytroplazja Queyrata (łac. Erythroplasia Queyrat) jest postacią raka kolczystokomórkowego przedinwazyjnego skóry. Zmiana jest pojedyncza i ostro odgraniczona.

Ladit 280x336

Charakteryzuje się ona sino-czerwonym zabarwieniem oraz gładką, aksamitnie błyszczącą powierzchnią.

Zmiana chorobowa jest zlokalizowana na żołędzi prącia. Zwykle występuje u mężczyzn, niemniej może też rozwinąć się u kobiet.

Erytroplazja Queyrata u kobiet rozwija się w obrębie sromu. W późniejszym okresie choroby może dojść do wystąpienia stwardnienia podstawy zmiany.

Powierzchnia zmiany chorobowej pokrywa się strupem.

Erytroplazja Queyrata charakteryzuje się tym, że może powodować przerzuty.

Omawiane schorzenie jest szczególną postacią choroby Bowena. Schorzenie, o którym mowa często występuje pod nazwą choroby Bowena żołędzi prącia. Przyczyny erytroplazji Queyrata są związane z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Choroba może być powodowana przez kilka typów wirusa HPV, w tym typ 16, typ 18, typ 31 oraz typ 33 i typ 35.

Rozpoznanie erytroplazji Queyrata wymaga przeprowadzenia różnicowania.

Przebieg erytroplazji Queyrata jest dość podobny do wrzodu miękkiego oraz liszaja twardzinowego i zanikowego oraz różnych postaci podstawnokomórkowego raka skóry. Przebieg choroby jest też podobny do obrazu klinicznego raka kolczystokomórkowego skóry.

Ladit 160x600

Rak kolczystokomórkowy skóry jest nowotworem złośliwym skóry, który wywodzi się z komórek naskórka.

Rokowania w tym przypadku jest gorsze niż w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry, ponieważ daje przerzuty. Nowotwór charakteryzuje się szybszym wzrostem oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych.
Choroba rozwija się na podłożu stanów przedrakowych.

Czynnik zwiększający ryzyko nowotworzenia to drażnienie mechaniczne oraz pozostawanie pod wpływem oddziaływania środków chemicznych i promieniowania (m.in. jonizującego, UV).

Inne czynniki ryzyka raka kolczystokomórkowego to żucie tytoniu oraz ziaren areki, a także immunosupresja, białaczka, chłoniak i przeszczepy narządów. Zarówno przewlekłe choroby skóry, jak i chroniczne drażnienie skóry mogą przyczynić się do rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Wczesna postać raka kolczystokomórkowego skóry posiada postać ostro odgraniczonej czerwonej płytki.

Zaawansowane zmiany skórne mają charakter guzowatych wykwitów.

Mogą one występować z hiperkeratozą i mieć postać zmian wrzodziejących. Cechą charakterystyczną dla raka kolczystokomórkowego skóry jest obwałowanie brzegów zmiany i naciek podstawy.

Przy stwierdzeniu typowych brodawkujących i wrzodziejących zmian należy wykonać badanie histologiczne. Umożliwia ono określenie stopnia złośliwości nowotworu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.