Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Eunuchoidyzm jest bardzo rzadko występującą w Europie chorobą męskich hormonów. Eunuchoidyzm jest związany z nieprawidłową pracą układu hormonalnego.

Ladit 280x336

W wyniku choroby dochodzi do niepełnego ukształtowania się męskich narządów płciowych.

Przyczyny eunuchoidyzmu są związane z niedoborem testosteronu. Niedostateczna ilość hormonu odpowiadającego za ukształtowanie się męskich cech płciowych są skutkiem niedorozwoju bądź niedoczynności jąder.

Niedobór testosteronu może być również spowodowany kastracją bądź uszkodzeniem jąder.

Rozwój eunuchoidyzmu jest po części uwarunkowany niedoborem hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową.

Choroba powoduje znaczne obniżenie samoocenę mężczyzn. Eunuchoidyzm powoduje niedorozwój narządów płciowych oraz niewielkie rozmiary jąder.

Obraz kliniczny eunuchoidyzmu obejmuje owłosienie typu kobiecego. Głowa jest bardzo owłosiona, ale nie występuje zarost na twarzy i innych częściach ciała.

Choroba przyczynia się do mniejszego popędu płciowego, odkładanie się tkanki tłuszczowej typu kobiecego, zmniejszonej siły mięśni i nadmiernie wysokiego wzrostu.

Eunuchoidyzm powoduje zanik męskich cech

U mężczyzn cierpiących na eunuchoidyzm nie dochodzi do pełnego rozwinięcia się drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych. Zalicza się do nich specyficzną budowę ciała. Sylwetka mężczyzny jest umięśniona oraz zwęża się ku dołowi.

Ladit 160x600

Poza tym występuje u nich wypukłość na szyi, która wynika z mutacji chrząstki tarczowatej (tzw. jabłko Adama).

Mężczyzna cierpiący na eunuchoidyzm posiada te cechy wykształcone w niewielkim stopniu, albo w ogóle ich nie posiada. Rozpoznanie choroby jest możliwe po wykonaniu badań hormonalnych i zebraniu wywiadu lekarskiego.

Testosteron jest męskim hormonem produkowanym przez śródmiąższowe komórki Leydiga w męskich gruczołach płciowych.

Hormon ma decydujący wpływ na wytwarzanie cech płciowych męskich. W okresie pokwitania testosteron pobudza wzrost kośćca i całego ciała u chłopców.

Poza tym dochodzi do wykształcenia się narządów płciowych, takich jak prącie, moszna, najądrza, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. Testosteron ma też wpływ na wytworzenie typowego dla mężczyzn porostu włosów oraz przekształcenia się krtani.

Jądra są męskim gruczołem płciowym produkującym testosteron i plemniki.

Eunuchoidyzm może okazać się przyczyną bezpłodności

Jądro ssaków tworzy się w jamie brzusznej, a następnie zstępuje do worka mosznowego. Narząd posiada jajowaty kształt oraz jest pokryty od zewnątrz błoną surowiczą.

Tuż pod nią znajduje się błona biaława, która przechodzi głębiej w przegrody oddzielające od siebie zraziki jądra..

W nich znajdują się kanaliki nasieniotwórcze o wyjątkowo krętym przebiegu. W nabłonku nasieniotwórczym znajdują się spermatydy i spermatogonia. Są one materiałem, z którego powstają plemniki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby hormonalne
  • choroby spowodowane niedoczynnością i nadczynnoscią hormonów

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.