Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Febra (łac. Febris flava) jest chorobą wywoływaną przez wirusem należącym do grona flaviwirusów. Infekcja wywołana wspomnianym drobnoustrojem może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi.

Ladit 280x336

Febra może mieć łagodny, albo cięższy przebieg. Choroba może skończyć się śmiercią. W Polsce można zaszczepić się przeciw tej chorobie. Szczepionki przeciw febrze są dostępne w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, które pracują przy Poradniach Medycyny Tropikalnej,  także w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Preparat jest żywą, atenuowaną szczepionkę Stamaril. Żółta febra jest chorobą, która występuje głównie w Afryce, gdzie dochodzi do 90% zakażeń. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe w Jemenie, Brazylii, Gujanie Francuskiej oraz w szeregu państw leżących w Afryce.

Flawiwirusy są rodzajem wirusów z rodziny Flaviviridae prowadzą nie tylko do żółtej febry, ale również do gorączki Zachodniego Nilu i kleszczowego zapalenia mózgu.

Flawiwirusy mają rozmiar równy około 40-60 nanometrom. Są zbudowane z otoczki i pojedynczej nici RNA charakteryzującej się dodatnią polarnością. Posiadają symetrię ikozaedralną nukleokapsydu.

Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową należącą do grupy gorączek krwotocznych i występuje na kilku kontynentach. Schorzenie jest wywoływane przez jednoniciowego wirusa Zachodniego Nilu. Jego pierwotnym rezerwuarem są ptaki.

Ladit 160x600

Wirus jest przenoszony z ptaka na człowieka i inne ssaki przez komary.Wirus jest wykrywany także u zwierząt domowych.

Żółta febra jest również przenoszona przez komary.

 

Ukąszenie komara zakażonego wirusem prowadzi do rozwoju choroby. Żółta febra może przebiegać bezobjawowo, ale w ciężkich przypadkach prowadzi do śmierci. Do powikłań żółtej febry należą uszkodzenie nerek i wątroby, a także gorączkę krwotoczną.

Ryzyko zakażenia się żółtą gorączką jest dziesięciokrotnie większe w Afryce w porównaniu z Ameryką Południową. Nie zaleca się podróżować do zachodniej części Afryki w późnej porze deszczowej i we wczesnej porze suchej.
Profilaktyka w przypadku febry polega na szczepieniu ochronnym przed podróżą w rejony, gdzie istnieje ryzyko zachorowania.

Szczepienie przeciw żółtej gorączce jest jednym ze szczepień obowiązkowych.

Warunkiem wjazdu do wielu krajów afrykańskich jest okazanie świadectwa wakcynacji potwierdzonego w Międzynarodowym Świadectwie Szczepień. Szczepionka dostępna w Polsce zapewnia odporność na okres dziesięciu lat. Pełna ochrona następuje po 10 dniach od zaszczepienia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.