Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Fibromialgia (łac. fibromyositis) jest zespołem chorobowym, który charakteryzuje się występowaniem uogólnionego bólu w układzie ruchu oraz występowaniem punktów, które są rozmieszczone symetrycznie są to tak zwane punkty spustowe.

Ladit 280x336

Punkty spustowe fibromialgii są miejscami wrażliwymi na ucisk. Punkty spustowe to niewielkie nadwrażliwe obszary znajdujące się w obrębie brzuśca mięśniowego, albo powięzi mięśnia.

Pod wpływem nacisku wywołują tkliwość, a także ból o charakterze rzutowanym lub promieniującym. Bardzo często pojawiają się w mięśniach, które są narażone na długotrwałe przeciążenia.

Tworzą się w wyniku stresu, przemęczenia, mikrourazów i urazów, a także zaburzeń układowych i pooperacyjnych. Czynniki powodujące rozwój punktów spustowych mogą mieć charakter wrodzony, albo nabyty.

Do czynników nabytych zalicza się nieprawidłowe nawyki, niedostateczne obciążenie, nadużywanie, albo aktywność odruchowa mięśni. Fibromialgii towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, a także uczucie sztywności.

Zespół chronicznego zmęczenia określany również mianem zespołu przewlekłego zmęczenia jest chorobą objawiającą się problemami z pamięcią i koncentracją, a także częstymi bólami głowy i mięśni. Osoba cierpiąca na przewlekłe zmęczenie czuje się wycieńczona pomimo tego, że nie podejmuje się jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Sztywność mięśni polega na wzmożeniu napięcia typu pozapiramidowego.

Ladit 160x600

Może obejmować wszystkie grupy mięśniowe w jednakowym stopniu. Sztywność mięśni występuje zarówno w spoczynku, jak i podczas pracy. Przy wykonywaniu biernych ruchów chory odczuwa opór cały czas, albo w sposób w przerywany. Mechanizm sztywności opiera się na stałym pobudzaniu komórek alfa na bodźce ośrodkowe. Nie ma do końca pewności, czy ta teza jest prawidłowa, ponieważ w ostatnim czasie na znaczeniu zyskał pogląd, że sztywność jest powiązana z nadczynnością komórek gamma.

Choroba fibromialgia została po raz pierwszy opisana w 1990 roku.

 

Cierpi na nią około 4% populacji, w tym najczęściej kobiety. Przyczyny fibromialgii nie są dokładnie znane. W niektórych przypadkach fibromialgia była spowodowana zaburzeniami czwartej fazy snu. Fibromialgia może mieć też związek z małym stężeniem serotoniny w płynie mózgowo - rdzeniowym.

U wielu chorych na fibromialgię stwierdzono także zaburzenia psychiczne, takie jak lęk, depresja czy hipochondria. Hipochondria jest jednym z zaburzeń somatoformicznych charakteryzująca się stałym i nieuzasadnionym przekonaniem o istnieniu co najmniej jednej poważnej i postępującej choroby somatycznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.